NASA teadlane leidis planeediväliste eluvormide kivistisi?

 (12)
NASA teadlane leidis planeediväliste eluvormide kivistisi?
Reuters/Scanpix

NASA teadlase väidet tillukeste võõreluvormide fossiilide leidmise kohta meteoriidijäänuste hulgast tervitatakse nii elevuse kui skepsisega; arvatavat avastust analüüsivad hoolikalt sada eksperti. NASA Marshalli kosmoselennunduskeskuse astrobioloog Richard Hoover lõikas lõhki kilde mitmetest süsinikkondriit-meteoriitidest, mis sisaldavad sageli palju vett ja orgaanilisi aineid, ning vaatles nende sisemust võimsa mikroskoobi all.

Dr Hooveri uurimustöö koos piltidega mikroskoopilistest vihmaussilaadsetest olenditest ilmus möödunud reedel eelretsenseeritavas ajakirjas Journal of Cosmology, mis on veebis tasuta saadaval. Ta leidis jäänuseid bakterilaadsetest olenditest, keda nimetab põliskivististeks (ingl indigenous fossils) ning usub, et need pärinevad mujalt kui Maalt ning sattusid siia koos allakukkunud meteoriitidega, vahendab PhysOrg.com.

Ta järeldab, et need kivistunud bakterid pole proovidesse sattunud kogemata Maal, vaid et tegemist on fossiliseerunud jäänustega elusorganismidest, kes elasid meteooride lähte-taevakehadel, s.t komeetidel, kuudel ja mujal,“ sedastab töö kokkuvõte. „Sellest järeldub, et elu leidub kõikjal ning võis Maale tulla teistelt planeetidelt.“

Uurimusi, mis viitavad võimalusele, et meteoriitide sees võib leiduda Maa-välise päritoluga mikroobe, on varem ilmunud mitmeid, ning need on tekitanud ägedaid vaidluseid küsimustes, kuidas said sellised olendid kosmoses ellu jääda ning kuidas võis elu tekkida mujal universumis.

Ajakirja peatoimetaja Rudy Schild Harvard-Smithsoniani astrofüüsikakeskusest ütles, et Hoover on väga lugupeetud teadlane ja muljetavaldava saavutustepagasiga NASA astrobioloog. „Tema avastuse vastuolulist olemust arvestades oleme palunud hinnangut sajalt eksperdilt ning väljastanud veel rohkem kui 5000-le tegevteadlasele üleskutse tööd retsenseerida ning esitada oma kriitiline analüüs,“ ütles ta.

Vastavad kommentaarid avaldatakse vahemikus 7.–10. märts.

Detsembris üllitatud NASA rahastusega uurimus andis mõista, et sügavalt California järvest leitud senitundmatu bakter võib arseeniküllases keskkonnas jõudsalt kasvada, mis lisab uue elemendi neile kuuele, mida teadlased on juba pikka aega „elu ehituskivideks“ pidanud. Too uurimus langes tõsise kriitikatule alla, eriti seetõttu, et NASA reklaamis avastust kui kinnitust elu olemasolule mujal kosmoses. Praegu üritavad teised teadlased esialgse uurimuse tulemusi korrata.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!