NASA kavandab külaskäiku Maa-lähedasele asteroidile elu alustalasid puurima

 (16)
Videoga
OSIRIS-REx
OSIRIS-RExNASA

2016. a. Septembris peaks startima kosmoselaev OSIRIS-REx, mille ülesanne on jõuda asteroidi 1999 RQ36 orbiidile, tiirelda seal aastakese ning seejärel puudutada robotkäe abil asteroidi pinda. Lähenedes asteroidile kiirusel vaid 10 cm sekundis.

„Lükkame robotkäe asteroidi pinna vastu ja ärritame pinda imepuhta lämmastikuga, et meid huvitav materjal pinna küljest lahti tuleks,“ selgitas projekti peainsener Michael Drake Arizona Ülikoolist, vahrndab PhysOrg.com.

Võiks arvata, et asteroidid on ühed elutumad kehad terves universumis, ent teadlased oskavad neis näha ja ära tunda Maa tekkimise protsessidest kõnelevaid materjale. Osad teadlastest usuvad, et kui Maa oma 4,5 miljardit aastat tagasi tekkis, siis selle pind steriliseeriti täielikult, kuna planetoidid jm kõiksugune kosmiline sodi põrkas vastu Maad, mistõttu meie tulevase koduplaneedi pind küteti keemiseni kuumaks. Teisisõnu kattis Maad 1000 km sügavune laavaookean. Tervet Maad.

Kuidas siis Maa peale elu tekkis? Jumala tahtest? Ei. Mingisugunegi orgaaniline element pidi siia kuidagi saabuma väljast poolt kosmosest. Näiteks asteroididega. Seetõttu ongi äärmiselt oluline, et OSIRIS-REx võtaks 1999 RQ36 pinnalt proovi, et seda Maa peal laboratooriumites analüüsides saaks teada, millised ained seal täpselt olemas on. Kas üks asteroid võis olla see objekt, mis miljardeid aastaid tagasi Maa peal elu sütitas.

Samuti on kogutud teamistest kasu asteroidi hävitamiseks või kõrvalejuhtimiseks, kui mõni neist peaks võtma suuna Maale.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.