Näpunäited metsas: Rohukapid tasub suvel täita ravimtaimedega

 (3)
Põdrakanep
foto: RMK---

„Üks suvine päev toidab kolm talvist,“ ütlevad põllumehed. Tõepoolest! Käib agar heinategu, sirgub vili ja kosub kartul. Ent südasuvi on ka paras aeg varumaks ravimtaimi, et end talvisel ajal nende varal turgutada või tõbedele abi leida. RMK Ristna looduskeskuse juht Liis Soonik annab nõu, millised taimed võiks kodus kapiks varuks olla, mida neist valmistada saab ning mis puhul neist on abi loota. Liisi endagi kodus on ravimtaimed aukohal.

Angervaks
Südasuvine õitseja ja võimas ravimtaim on angervaks, mille juures sobivad kasutamiseks nii tema suur kreemikas hästi lõhnav õisik kui ka tema võrsed.

Liis soovitab õitest keeta teed, millel on valuvaigistav ja palavikku alandav toime. Angervaksa õisikutest keedetud teest tasub abi otsida näiteks peavalu puhul. Ise valmistab Liis angervaksaõisikutest ka siirupit.

„Panna 25 õisikut potti, nende peale kilo suhkrut ja 25 grammi sidrunhapet,“ õpetab ta. „Kallata üle ühe liitri keeva veega, segada, et suhkur ja sidrunhape sulaksid ning panna jahedasse, näiteks keldrisse nädalaks ajaks seisma.“ Nädala pärast kurnata segu läbi sõela, misjärel ongi siirup kasutusvalmis. „Siirupit mineraalveega segades saab hea kosutava joogi,“ tõdeb Liis. Ka seda jooki võiks abinõuna näiteks peavalu puhul proovida, enne kui tableti järele haarata. Kes soovib siirupit pikemalt säilitada, kuumutagu siirupit ning pangu õhukindlalt purki.

Seotud lood:

Angervaksa noori võrseid lisab Liis salatile ja supile: vürtsikad lehed täiendavad toidu maitset ja parandavad ühtlasi seedetegevust.

Põdrakanep
Teine mitmekülgse kasutusvõimalusega ravimtaim, mille kogumiseks käes just paras aeg, on põdrakanep. Liis Soonik märgib, et õisikute kogumiseks on sobivaim hetk just siis, kui taim alustab õitsemist, st õisiku ülemine osa ei ole veel õide puhkenud.

Põdrakanepi õitest keedetud teel on rahustav ja immuunsüsteemi turgutav toime. Soovitav on seda teed juua meestel, keda kimbutavad eesnäärmevaevused.

Taime lehtedest annab edukalt valmistada aga aseainet Hiina teele. Selleks tuleb Liisi sõnul lehed varre küljest ära noppida ning panna riidest kotti ning asetada need kotis varjulisse kohta närbuma. Närbunud lehed mudida sõrmede vahel rulli ning panna need seejärel rätiku vahel 70-80 kraadisesse ahju ööpäevaks kuivama. „Vahepeal tasub uurida, millised lehed on – nad on valmis, kui on mustaks tõmbunud,“ täpsustab Liis. Niisugust teed kutsutakse Ivan-tšaiks, sest teda on laialt valmistatud Venemaal.

Naistepuna
Järgmine taim, mille otsingutele suunduda, on naistepuna – teada-tuntud looduslik abimees depressiooni, aga ka põletike puhul.

Liis valmistab naistepunaõitest õli, millega on hea määrida näiteks lõhenevaid huuli, vistrikke, kriimustusi jms. „Lastele olen õlis immutatud vatitupsu ka kõrvavalu puhul kõrva pannud,“ täheldab Liis. „Massöörid ka kasutavad naistepunaõli, olen ise sellise seansi läbi teinud.“

Tema kinnitusel on õli valmistada lihtne. „Võtan peotäie naistepuna õisi, mudin neid näppude vahel, kuni punane värvus hakkab käsi määrima. Seejärel panen õied purki ja kallan õliga üle, nii et õli ulatub umbes 2 cm üle õite,“ räägib Liis. „Olen kasutanud selleks külmpressitud oliivõli, aga arvan, et ka rapsiõli ajab asja ära.“

Õliga kaetud naistepuna õied jätab Liis paariks nädalaks sooja kohta seisma, päevas paar korda neid loksutades. Seejärel ongi õli kasutusvalmis. Liis nendib, et soovi korral võib õli kurnata, kuid vajalik see ei ole. Parema säilimise tagamiseks lisada õlile 2 supilusikatäit konjakit või viina.

Maasikas ja murakas
„Praegu on oivaline aeg korjata metsmaasikaid tee jaoks,“ soovitab Liis seada samme raiesmikele, metsmaasikate kasvupaikadesse. Tee tarvis võib maasikaid varuda koos varrega. Kuivatatud maasikaid ja varsi-lehti võib lisada aroomi saamiseks mustale teele, aga muidugi saab ainuüksi maasikatest oivaliselt lõhnava tee.

Teine metsamari, mille järgi Liis tõtata soovitab, on murakas. „Murakaid korjan koos nuttidega, kodus puhastan marjad nuttidest ja kuivatan need. Murakanuttidest saab tõesti oivalise tee, mis on väga hea külmetuse ja köha puhul,“ kinnitab ta. Niisamuti on nimetatud puhul heaks abimeheks nõmm-liivatee õitest keedetud tee, mis lisaks toob veel ka hea une.

Koduses ravimtaimekapis soovitab Liis kindlasti varuks hoida ka raudrohtu. Tema õitest valmistatud tee pole küll mõru maitse tõttu nautimise tee, ent hea abimees võitlemaks külmetuse ja viirustega. Külm tee aga peatab nn kõhugripiga kaasneva oksendamise.

„Tegelikult on nii, et peaaegu igale taimele leiab kasutusvõimaluse,“ tõdeb Liis Soonik.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.