Nanorobot sarnaneb spermatosoidiga

 (15)
Nanorobot sarnaneb spermatosoidiga
Foto: Imeline Teadus

Rahvusvahelise teadlasterühma loodud väikese painduva sabaga mikrorobot liigub edasi otsekui seemnerakk. Saba liigub kiirusega 600 pööret minutis.

Imetillukese roboti saab näiteks saata inimese vereringesse, et see toimetaks ravimi otse sinna, kus seda vajatakse, kirjutab ajakiri Imeline Teadus.

Austraalia, USA, Kanada ja Lõuna-Korea teadlaste poolt loodud mikrorobotit liigutab nanolihaseks nimetatav tehislihas, mis paneb tööle masina tillukese saba.

Lihas koosneb vedrukujuliselt kedratud süsiniknanotorudest koosnevast kiust, mis moodustab elektrolüütvedelikus ühe elektroodi.

Vaheldumisi pingestades ja pinge alt vabastades sisenevad kõigepealt elektrolüütvedelikus olevad ioonid nanotoru kiudude sisse, kiu ruumala kasvab ja see nagu prooviks end välja sirutada, et siis jälle kokku keerduda ja ioonid ära anda, kui see pinge alt vabastatakse.

Teadlaste sõnul on nanolihas odav ja seda on lihtne valmistada igas pikkuses. Lihast saaks kasutada ka mikroskoopilistes kogustes vedelikeanalüüside jaoks kasutatavates mikrokiipides, mis praegu töötavad väikeste pumpade keerukal süsteemil.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!