Nanoarvutusteks piisab risti-rästi juhtmetest

 (12)
Nanoarvutusteks sobiv rägastik
Nanoarvutusteks sobiv rägastik

Ameerika Ühendriikide teadlased on leidnud viisi nanojuhtmeid kasutades miniatuursete arvutiprotsessorite ehitamiseks, mille abil on võimalik teha nii aritmeetilisi tehteid, kui ka rakendada põhilisi loogilisi funktsioone.

Ligi 50 aastat tagasi kirjutas toonase elektroonikatööstuse guru Gordon Moore kuulsas uurimuses, et iga kahe aastaga kahekordistub mikroskeemil transistorite tihedus. Lihtsamalt öeldes muutuvad iga kahe aastaga laiemale avalikkusele kaks korda võimsamad arvutid kättesaadavaks. Eksponentsiaalne kasv ei ole aga enam traditsioonilisi lähenemisviise kasutades jätkusuutlik, vahendavad ERR Teadusuudised.

Seega on teadlased üritanud leida viise, kuidas räniplaatidesse üha tihedamalt transistorite pressimise asemel teha vastupidist. Juba kauem kui kümnendi on loodetud üksikute nanojuhtmete ning nanotorude abil kasutada alt-üles lähenemisviisi ehk üksikutest komponentidest suuremate struktuuride ehitamist. „Ei saa aga salata, et uuringusuunda on kimbutanud raskused, mis on seadnud selle eduka rakendamise tõsise kahtluse alla,“ tõdes ajakirjas Nature ilmunud uurimuse töörühma juht Charles Lieber ERR-le.