Naiste ja meeste jaoks on maailm erinevates värvides

 (21)
Naiste ja meeste jaoks on maailm erinevates värvides
Foto: Scanpix

Naised ja mehed on väga erinevad. Naistel on teravam lõhnataju ning nad kuulevad meestest paremini. Erinevalt töötavad ka sugupoolte aju nägemiskeskused, näitas Ameerika Ühendriikide New Yorgi linnaülikooli teadlaste uurimus.

Israel Abramov võrdles oma kaastöölistega vabatahtlike meeste ja naiste nägemist. Kõik katsealused olid vanemad kui 16 aastat. Nende nägemine oli täiesti korras või kandsid nad sobivaid prille ja kontaktläätsi.

Eksperimentides kirjeldasid katsealused neile näidatud esemete värvusi. Tuli välja, et naised eristasid erinevaid värvitoone ja -varjundeid meestest tunduvalt paremini. Mehed seevastu tajusid hästi vastandvärvusi ja kontrastide muutumist liikumisel.

Abramovi selgitusel on aju nägemiskeskuses palju meessuguhormoonide retseptoreid. Meessuguhormoonid kontrollivad nägemisega seotud ajukoore osade lootelist arengut. Meestel on seepärast nägemiskeskuses 25 protsenti rohkem närvirakke kui naistel.

Sugupoolte erineva nägemise taga ongi testosterooni mõju. Miks selline nähtus on evolutsiooni käigus tekkinud, ei oska teadlased praegu põhjendada.