Naised on valu suhtes meestest tundlikumad

 (13)
Naised on valu suhtes meestest tundlikumad
Scanpix

On juba ammu teada, et teatud valuga seotud haigused, nagu fibromüalgia, migreen ja ärritatud soole sündroom, vaevavad naisi sagedamini kui mehi. Kuid nüüd arvavad Stanfordi ülikooli teadlased, et isegi meestega sama haigust põdedes (olgu selleks siis seljaprobleem, artriit või põskkoopa põletik), tunnevad naised tugevamat valu.

Selle uurimuse jaoks analüüsiti 11 000 patsiendi haiguslugusid, kus oli kajastatud haige valutase. Viimase teadasaamiseks paluvad arstid patsiendil hinnata oma valu tugevust 10-punkti skaalal, kus 0 tähistab valu puudumist ja 10 suurimat mõeldavat valu. Keskmiselt hindasid naispatsiendid oma valu tugevust 20% kõrgemaks kui mehed, vahendavad ERRi teadusuudised.

Naiste suurem valutundlikkus võib olla seotud väga erinevate teguritega. Mitmed uurimused on kinnitanud suguhormoonide ja valureaktsiooni vahelist seost. Paljud sugudevahelised erinevused, näiteks peavalu ja kõhuvalu tajumine, vähenevad märgatavalt pärast naise menopausini jõudmist.

Erinevad eksperimendid on näidanud, et meeste ja naiste vahe ilmneb ka erinevat tüüpi valu tajumisel. Nimelt tunnevad naised tugevamini survest ja elektrilisest stimulatsioonist tingitud valu, vähem aga kuumuse poolt tekitatut.