Nahkhiirte pikaealisuse saladus lahendatud

 (16)
Nahkhiirte pikaealisuse saladus lahendatud
Postimees/Scanpix

Mõnede nahkhiirte ebatavaliselt pikk eluiga võrreldes teiste sama suurte loomadega tuleneb kahjustustele vastupidavast valkude kokkuvoltimise süsteemist, näitab uus uuring.

Texase teadlased usuvad, et nende avastus võib aidata tulevikus meditsiiniliselt pikendada ka inimeste eluiga. Nad leidsid, et pikaealiste nahkhiirte valkude vastupidav struktuur selgitab, miks nad elavad oluliselt kauem kui teised sama suured loomad, näiteks hiired, vahendab Novaator väljaannet EurekAlert.

Nahkhiired võivad elada mitmekümne aastaseks. Leitud on isegi üle 40-aastane nahkhiir. Nii väikeste loomade kohta on nii pikk eluiga väga ebatavaline. Sarnase suurusega hiired elavad näiteks vaid aasta või kaks.

"Meie eesmärgiks on välja uurida, miks mõned loomaliigid elavad väga kaua, et nende teadmiste põhjal töötada välja meetodeid, mis aeglustaksid inimeste vananemist," ütleb uuringus osalenud biokeemiaprofessor Asish Chaudhuri.

Chaudhuri ja tema kolleegid eraldasid valkusid kahe pikaealise nahkhiireliigi (brasiilia kurdmokk Tadarida brasiliensis ja Myotis velifer) ning hiirte maksast ja töötlesid neid valke kemikaalidega, mis teadaolevalt põhjustavad valkude vale kokkuvoltimist.

Hiljem valke uurides selgus, et nahkhiirte valgud olid oluliselt vähem kahjustatud kui hiirte valgud, mis näitab, et nahkhiirtel peab olemas olema mehhanism valkude õige struktuuri säilitamiseks ka tõsise stressi tingimustes.