Naha pruunistamine võib olla sama ohtlik kui plutoonium, sinepigaas, arseen ja tubakasuits

 (45)
Naha pruunistamine võib olla sama ohtlik kui plutoonium, sinepigaas, arseen ja tubakasuits
Foto: AFP

Ameerika Ühendriikides sureb naha pahaloomulise kasvaja ehk melanoomi tõttu üks inimene tunnis; igal aastal diagnoositakse üle 60 000 uue nahavähi-juhtumi ning see arv kasvab murettekitava kiirusega.

Ameerika vähiliidu ACS andmeil on melanoom kõige levinum vähivorm 25–29aastastel noortel ning valdavuselt teine vähivorm 15–29aastastel lastel ja noortel, vahendab Medical Xpress.

Ajakirja Mayo Clinic Proceedings aprillinumber tõstab esile melanoomijuhtumite drastilist sagenemist noortel, eriti just neidudel. Uurimuse kohaselt on pahaloomulise nahavähi esinemissagedus aastatel 1970–2009 noormeestel neljakordistunud ja noortel naistel isegi kaheksakordistunud!

Melanoomiriski võivad suurendada ka lapsepõlves saadud päikesepõletused ning ülemäärase ultraviolettkiirgusega kokkupuutumine täiskasvanuna, kuid uurimuse autorid usuvad siiski, et nahavähi sagenemise oluliseks, kui mitte peamiseks põhjuseks on solaariumide ohtrus.

Nahavähi-spetsialistid juhivad küll patsientide tähelepanu päevitamise ja päikesekreemi mittekasutamise ohtudele, kuid melanoomi esinemissagedus noortel üha kasvab.

Valdavus on eriti suur tütarlaste ja noorte naiste seas, kes kasutavad solaariumiteenust meestest sagedamini (enamiku tasuliste solaariumide klientuurist moodustavad naised 80 protsenti).

Kui uskuda solaariumitööstust, kasutab igal aastal kunstpäevitusseadmeid 30 miljonit ameeriklast ehk umbes 10% suurriigi rahvastikust.

Solaariumeid on juba ammu seostatud nahavähi-riski kasvuga. Islandil läbi viidud uurimus näitas, et melanoomi valdavus sealse elanikkonna hulgas, kelle kokkupuude loodusliku päikesevalgusega on väga väike, kasvas pärast solaariumide rajamist märkimisväärselt.

Tekib küsimus, et kui rahva teadlikkus nahavähi-riskist üha kasvab ja teave solaariumidega seonduvaist ohtudest on kõigile kättesaadav, siis miks inimesed üldse enam päevitavad?

1. veebruaril ilmunud USA kongressi aruanne solaariumitööstuse äritavadest osutab, et solaariumitööstus, mille käive Ameerikas küündib mitme miljardi dollarini aastas, on reklaamide ja sooduskampaaniate sihikule võtnud teismelised tütarlapsed.

Solaariumiteenuse pakkujad eiravad teadaolevaid päevitamisega seonduvaid riske, levitavad päevitamise kasulikkuse kohta valeinfot ega pea kinni toidu- ja ravimiameti FDA päevitamistiheduse-ettekirjutustest.

Maailma tervishoiuorganisatsioon WHO on kuulutanud solaariumid inimestele ohtlikult vähkitekitavaks ja lahterdanud need samasse riskirühma plutooniumi, arseeni, sinepigaasi ja sigarettidega.

Mitmel pool on kehtestatud piirangud alla 18aastaste solaariumikasutajate kaitsmiseks, kellelt tuleks päevitusteenuse kasutamiseks nõuda vanema allkirjaga volitust, ent taolised meetmed ei kipu töötama, kuna reegleid on hõlbus rikkuda ja seaduseid keeruline jõustada.

Pennsylvania osariikliku ülikooli melanoomikeskuse juhtkond püüab praegu koostöös USA esindajatekoja ja senatiga välja töötada rangemaid ja tõhusamaid piiranguid alaealiste kunstpäevitamisele.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!