Nägid linnas rebast? Teata sellest Tartu Ülikooli teadlastele!

 (18)
Kes rebast linnas mujal kui loomaaias kohanud, andku teada!
Kes rebast linnas mujal kui loomaaias kohanud, andku teada!Foto: Siim Lõvi

Seoses rebaste järjest suureneva tungiga linnadesse viivad TÜ teadlased 2011. aasta jooksul läbi uurimuse “Punarebased Eesti linnades ja nendega seotud võimalike probleemide kaardistamine.“

Kõigil, kes linnas rebaseid on näinud, palutakse sellest teada anda SIIN. Uurimuse käigus selgitatakse välja, millised on rebaste territooriumi laienemise seaduspärasused inimasustustesse Eestis. Eesmärk on tuvastada ka rebastega kaasnevad võimalikud probleemid ja leida neile lahendusi.

Uuringu eestvedaja, Tartu Ülikooli zooloogia osakonna vanemteaduri Urmas Saarma sõnul on punarebaste arvukus nii Eestis kui mujal Euroopas märkimisväärselt tõusnud seoses eduka marutaudivastase vaktsineerimisega. „Enne massilise vaktsineerimise alustamist esines marutaudi kõige rohkem 2003. aastal, kus tuvastati kokku 813 juhtu, neist 315 moodustasid just rebased.

2005. aastal käivitas veterinaar- ja toiduamet aga eduka vaktsineerimiskampaania, mille tulemusel on marutaudi esinemissagedus langenud õige madalale. Viimased marutaudis rebased, kokku kolm, registreeriti 2009. aasta suvekuudel Põlva-ja Võrumaal, Eesti-Vene maismaapiiri vahetus läheduses,“ ütles Saarma.

Urmas Saarma hinnangul pole rebased linnades mingi uus nähtus. „Suurbritannias on neid registreeritud juba 1930. aastatest. Šveitsis elab rebaseid enamikus suurlinnades, neid esineb ka Oslos, Århusis, Stuttgardis, kui tuua vaid mõned näited Euroopast. Viimaste aastate jooksul on ka Eestis üha sagenenud juhud, kus rebast on nähtud toimetamas mõnes pargis, koduõuel või tänaval.“

Uuring kestab terve aasta ja lõpptulemustest võib lugeda ajakirjandusest ning TÜ zooloogia osakonna kodulehelt. Vahekokkuvõte küsitluse tulemustest tehakse 2011. aasta maikuus.

Kõigil, kes on rebaseid oma silmaga linnas näinud, palutakse sellest teada anda, vastates linnarebaseid puudutavale küsimustikule (vastamine võtab aega 5-10 min) SIIN.

Novembris jäi ka Delfi kaamera ette üks Tallinna vanalinna katustel ekslev rebane. Vaata videost:


Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.