Naftast toituv bakter puhastab reostunud Mehhiko lahte

 (22)
This Wednesday evening, May 26, 2010 image made from video released by British Petroleum (BP PLC) shows equipment being used to try and plug a gushing oil well in the Gulf of Mexico. BP started pumping heavy mud into the leaking Gulf of Mexico well Wednes
Naftaleke Mehhiko laheAP/Scanpix

USA teadlased on Mehhiko lahest avastanud senitundmatu bakteri, mis toitub naftast ja võib aidata kõrvaldada naftaplatvormi Deepwater Horizon plahvatusele järgenud ulatuslikku reostust.

Lawrence Berkeley nimelise riikliku laboratooriumi uurimismeeskond võttis Mehhiko lahe 17 erinevast piirkonnast 200 veeproovi ning avastas, et need sisaldasid kõige rohkem Oceanospirillalesi perekonda kuuluvat senitundmata bakterit, mis toitub merre voolanud naftast, vahendab AP.

See mikroob elab külmas vees, mille temperatuur sügavaimates kihtides võib olla kuni viis kraadi.
Hazeni sõnul kohanes bakter aja jooksul keskkonnaga ilmselt tänu sellele, et lahes on perioodiliselt esinenud väiksemaid tööstuslikke ja looduslikke naftalekkeid.

Teadlased on varem tundnud muret, et naftast toituvad mikroobid tarbivad liiga suuri hapnikukoguseid, jättes endast maha „surnud tsooni”, mis ohustab teisi merelisi eluvorme. Äsja avastatud mikroobi tegevus aga ei mõjuta vee hapnikutaset, märgib uurimisrühma juht Terry Hazen.

Mõnede teadlaste sõnul bakterite Püha Graali siiski veel leitud ei ole. Mere toksiloog Carys Mitchelmore ütleb, et äsjaavastatud bakter ei tarbi mitte kogu naftat, vaid selle üksikuid komponente.

Uuring ilmus teadusajakirja Science online-versioonis Sciencexpress.