Naftapuurimises mõju keskkonnale vähendaks kristallfiltrid


Naftapuurimises mõju keskkonnale vähendaks kristallfiltrid
AFP/Scanpix

Looduslikest kristallidest koosnev filter aitaks fossiilsete kütuste kasutamist keskkonnasõbralikumaks muuta.

Tseoliitkristallide filtrina kasutamine on levinud tööstuses, sest nende tillukesed poorid võimaldavad läbipääsu ainult teatud molekulidele.

Kanada Alberta ülikooli teadlane Steven Kuznicki ja General Electricu insener Anthony Ku leidsid, et tseoliitkristalle saab kasutada ka fossiilse kütuse töötlemise või põletamise käigus tekkiva süsinikdioksiidi eemaldamiseks, vahendas New Scientisti põhjal Novaator.

Alberta tohututes naftaliivades peitub hinnanguliselt 170 miljardit barrelit naftat, mis on Saudi Araabia naftavarude järel suurim teadaolev kogus.

Probleemiks on naftapuurimisest igal aastal tekkivad miljonid tonnid süsinikdioksiidi ning tööstuse kiire kasv. Enamus emiteeritavast süsinikdioksiidist tekib seetõttu, et maardlatesse pumbatakse ülikuuma auru. Aur kergitab nafta maapinnale, kuid sellega koos ka naftas ja aluskivimites leiduva süsiniku, mis seejärel atmosfääri pääseb.

Teadlased leidsid, et kui auru filtreerida tseoliitkristallidega, näiteks mineraalse klinoptiloliidiga, siis pääseks õhku ainult veeaur, vesinik, heelium ja ammoniaak. Kristallide poolt kinni püütud süsiniku saab kas ladestada või utiliseerida.

Selline tehnoloogia vähendaks naftaliivadelt pumbatava naftaga seotud CO2 emissiooni kuni veerandi võrra. Filtreerimisest oleks kasu ka söe gaasistamistehastes, mis kasutavad praegu süsinikdioksiidi eraldamiseks lahusteid.

Pikaajaliselt stabiilse ning leketeta süsteemi loomine on hetkel siiski alles väljakutseks. Anthony Ku loodab esimese pilootprojekti Alberta naftaliivadel tööle saada kahe aasta pärast.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!