Nädalavahetuse soovitus: Põhjamaade metsalillepäev pealinna ümbruses ja Lahemaal


Nädalavahetuse soovitus: Põhjamaade metsalillepäev pealinna ümbruses ja Lahemaal
foto: RMK---

Peagi on käes looduse lopsakaim aeg, mil rohi rinnuni ja metsalune õitest kirju. Kui mitut neist kauniõielistest taimedest aga nimepidi tunneme? See siin on piibeleht, too vist laaneleht… Sel nädalavahetusel ongi võimalus meie metsalilli tundma õppida. RMK Viimsi ja Oandu looduskeskus korraldavad 11. ja 12. juunil metsalillede tundmaõppimiseks erinevates paikades matku.

Pealinna ümbrusse
Tallinna ümbruses oodatakse matkalisi lausa kolmes kandis: Tädu loodusõpperajal, Keila-Joa loodusõpperajal ning Tabasalu looduspargis.
Retk algab kell 11 ning loodusgiidi juhendamisel suundutakse tutvust tegema nimetatud piirkonna just praegu oma õiteilu näitavate metsalilledega.

RMK Viimsi looduskeskuse juht Sirli Vijar märgib, et kõigil neil radadel on lootust kohata näiteks mets- ja salutähtheina, metskurereha, kuutõverohtu, laanelille, ojamõõla, maikellukest ja harilikku härgheina. „Uurime kõige tavalisemaid taimi, kes meie ümber on,“ tõdeb Vijar. Retk kestab umbes kolm tundi ning kaasa tuleks võtta oma leivakott, joogid on aga RMK poolt.
Retke lõpus on plaanis teadmiste kinnistamiseks lahendada ka väikest ristsõna, kus nähtud taimi ära tunda tuleb.

Lahemaa rahvusparki
RMK Oandu looduskeskuse vahendusel saab pühapäeval piirkonna metsalillede ja loodusega tutvust teha Lahemaa lääneosas: Tsitres ja Muuksis. Rakverest Aqua keskuse eest väljub matkaliste tarvis pühapäeva hommikul kell 10 Lahemaa Metsabuss, aga kohale võib tulla ka omal käel. Loodusretk algab kell 11 Tsitre telkimisalal, kus ootab juba harrastusbotaanik Arne Kivistik.

Seotud lood:

Oandu looduskeskuse juht Tiina Neljandik märgib, et retk kestab 3 kuni 5 tundi – kui pikk teekond ette võetakse, otsustatakse vastavalt ilmale, mis tõotab tulla palav. Tsitre kandis saab näha kindlasti metsülaseid ehk rahvakeeli anemoone, õitsele on puhkemas verev kurereha, ranna peal kasvab ohtralt kurdlehist roosi, Tsitre mõisapargis „põlevad“ küünlad hobukastanitel. Kindlasti võib kohata ka kuutõverohtu, püsikseljarohtu, salusiumarja.

Pärast einet, mille tarvis palub RMK matkalistel oma moonakott kaasa pakkida (joogid RMK-lt), sõidetakse üheskoos vaatama Hundikangrut, mis on Eesti suurim kalmeväli. „Päeva lõpuks teeme nähtust väikse kokkuvõtte ka, võtame piirkonnale tüüpilisi taimi kaasa ja teeme nende tundmise peale väikse viktoriini,“ täheldab Tiina Neljandik.

Metsalillede tundmaõppimise päev on seotud Põhjamaades populaarsust koguva iga-aastase üritusega, mil juuni teisel või kolmandal nädalavahetusel korraldatakse avalikkusele tasuta loodusretki metsa- ja niidutaimede tundmaõppimiseks.

Põnevaid tegemisi lisaks metsalillematkale pakuvad laupäeval, 11. juunil teisedki RMK looduskeskused: Aimla looduskeskuse õpitoa teemaks on kasetohu kogumine ja kasutamine; Ristnas podiseb nõiaköök, Nõval matkatakse õppimaks tundma metsapuid.

Vali sobiv üritus välja ja registreeri end osalejaks siin

NB! Kõigil osalejal palume riietuda ilmaoludele vastavalt ning hea oleks end lisaks päikesekaitsekreemile varustada ka putukatõrjevahendiga!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!