Moodne alkeemia: tsementi on võimalik sulatada metalseks pooljuhiks

 (8)
Moodne alkeemia: tsementi on võimalik sulatada metalseks pooljuhiks
Tsement võib tulevikus leida rakendust kasvõi LCD-ekraanides. Fotomontaaž: Argonne National Laboratory

Oli vaja abiks laserkiiri ja aerodünaamilist levitaatorit, et sulatada tsementi metaljas-klaasjaks materjaliks, mida saab kasutada ka pooljuhina.

C/net kirjutab, et see teaduslik eksperiment polnud küll võrreldav plii muutmisega kullaks, aga moodsad alkeemikud on igatahes ennast tõestanud.

Selle metoodika töötasid välja teadlased Illinois's asuvas Argonne rahvuslaboratooriumis ja Jaapani sünkotroni radiatsiooniuurimise instituudis /SPring-8.

Protsess kõlab ise nagu hullu teadlase leiutis, kuna abiks oli vaja aerodünaamilist levitaatorit ja süsinikdioksiidist laserkiirt. Levitaator hoidis materjali õhus, et ta ühegi ümbritseva pinnaga kokku ei puutuks, laserkiir aga kuumutas materjali 2000 kraadini Celsiuse järgi.

Seotud lood:

Selleks materjaliks, mida nii sulatati, oli maieniit (mayenite) - kaltsum-alumiiniumoksiidist ühend, mis on alimuna tsemendi koostisosaks.

Teda kuumutati nii kaua kuni ta sulas, siis lasti tal jahtuda klaasjaks massiks, mis püüdis elektrone ja võimaldas neid juhtida, muutes tsemendi sellega pooljuhiks nagu metalli.

Katse tulemused avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.