Mõnumünt jõekaldal: amatöörarheoloog leidis antiikbordelli raha

 (14)
Mõnumünt jõekaldal: amatöörarheoloog leidis antiikbordelli raha
Foto: Imeline Ajalugu

Amatöörarheoloog leidis metallidetektoriga Thamesi jõe kaldalt erilise mündi, mida ajaloolaste hinnangul kasutati bordellikülastuste eest tasumisel.

Arheoloogid usuvad, et umbes 2000 aasta vanune münt täitis kaht otstarvet, vahendab ajakiri Imeline Ajalugu.

Esiteks võis mündil olev kujutis piltlikustada kliendi soovi – seda võis olla vaja näiteks juhul, kui emb-kumb, kas klient või siis prostituut, oli välismaalane. Teiseks sai münti kasutada lõbumajateenuste eest tasumisel, see tuli varem päris raha eest välja osta ning hiljem kasutati seda justkui piletit.

Väikese pronksmündi ühel küljel on kujutatud armatsevat paari ja teisel küljel on kirjas number 14.

Ekspertide hinnangul pärineb münt Kristuse sünniajast. Mündi ühele küljele vermitud number näitab tõenäoliselt seda, kui palju selle omanik mündi eest maksnud oli.

Londoni Muuseumi kuraator Caroline McDonaldi sõnul on see leid Inglismaal omataoliste hulgas esimene, kuid sarnaseid münte on leitud mitmel pool mujal endise Rooma impeeriumi aladel.

Teadlased oletavad, et mündil võis olla kolmaski funktsioon. Lisaks maksevahendile ja kliendi soovi piltlikustamisele võis sellise erilise mündi kasutamine aidata lõbumaja omanikul vargusi vähendada.

Prostituutidel, kelleks olid peamiselt orjad, oli sel moel raske lõbumaja omanikku petta ning raha oma taskusse jätta. Prostitutsioon oli kogu Rooma impeeriumis laialt levinud ja seksiorjade omanikud maksid makse nagu teisedki ettevõtjad.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.