Moderna koroonavaktsiini hind on nüüd teada, EL tahab odavamalt

 (178)
Moderna koroonavaktsiini hind on nüüd teada, EL tahab odavamalt
Illustratiivne pilt koroonavaktsiinist ja selle kõrgest hinnast. (Foto: Pixabay / Gerd Altmann)

Kes võidab koroonavaktsiiniralli? USA firma Moderna oli esimene, mis rõõmustas üldsust teatega, et nende vaktsiin on valmis ja selle tõhusus on suur – esmaste andmete järgi 94,5%.

Moderna tegevjuht (CEO) Stéphane Bancel paljastas nüüd ka nende loodud vaktsiini hinna: 25–37 USA dollarit (21,1–31,2 eurot) annus. Täpne hind oleneb tellitud kogusest.

Bancel nentis, et see hind jääb samasse suurusklassi nagu gripivaktsiin, mida tuleb soetada 10–50 dollari (8,4–42,1 euro) eest doosi kohta.

Euroopa Komisjoni esindajad püüavad kuuldavasti aga Moderna omadega läbi rääkida, et hind jääks siiski alla 25 dollari annuse kohta. Kokkuleppele jõudmine olla lähipäevade küsimus.

Moderna plaanib tänavuse aasta lõpuks toota 20 miljonit doosi vaktsiini, millest Euroopale on mõeldud "väike osa". Selle põhjal on raske ennustada, kas ettevõte tõesti soostub EL-i palutud soodsama hinnaga, kuigi soov meile vaktsiini pakkuda olla kindel.

Bancel on kommenteerinud, et Moderna peab enda küsitud hinda mõistlikuks ega aja taga suurimat võimalikku kasumit: "Hind on õiglane, arvestades raskelt COVID-19-sse haigestuva inimese hinda tervishoiusüsteemile."

Enda sõnul vähemalt 90% ulatuses efektiivse koroonavaktsiini on valmis saanud ka USA firma Pfizer ja Saksamaa BioNTech.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!