Mitte ainult koerad-kassid, vaid ka šimpansid on tõelised isiksused

 (15)
Mitte ainult koerad-kassid, vaid ka šimpansid on tõelised isiksused
Foto: Tanel Meos

Koera- ja kassiomanikud on kõik kindlad, et nende lemmikul on oma iseloom. Küllap ahviomanikud ka, ja küllap on neil kõigil omajagu õiguski. Aga kas loomade iseloomud on ikka päriselt võrreldavad inimeste omadega? Šoti, Ameerika Ühendriikide ja Jaapani teadlaste värske uuring toob siia nüüd selgust, vähemalt ahvide asjus.

Inimese isikuomaduste kohta on psühholoogid jõudnud ajapikku üksmeelele, et kõik meie erilised isikupärasused taanduvad viiele põhilisele mõõtmele. Need on avatus, ekstravertsus, sotsiaalsus, neurootilisus ja meelekindlus, vahendab ERR Vikerraadio Teadusuudiseid.

Alexander Weiss Edinburghi Ülikoolist ja ta kolleegid saatsid mitme maa loomaaedadele ja uurimiskeskustele ulatuslikud vaatluslehed, mille 230 vabatahtlikku siis ka täitis ja tagasi saatis. Vabatahtlikud pidid jälgima ahvide askeldusi ja hindama 40-50 käitumisjoont seitsmepunktisel skaalal.

Täidetud vaatluslehtede analüüs näitas, et šimpansitel on ka kõik need viis eelmainitud isikuomaduste mõõdet olemas. Aga orangutanidel, kahju küll, õnnestus eristada vaid kolme mõõdet.

Niisiis võib selles mõttes küll väita, et vähemalt šimpansid on vähemalt peaaegu inimlikus mõttes isiksused.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.