Mismoodi alkohol õigupoolest siiski organismi kahjustab?

 (24)
Mismoodi alkohol õigupoolest siiski organismi kahjustab?
Foto: Ilmar Saabas

Pikas perspektiivis kergitab alkoholipruukimine terve hulga tervisehäirete kujunemise riski rinna- ja suuvähist südamehaiguste, rabanduste ja maksatsirroosini. Uuringud näitavad, et alkoholi ohter pruukimine võib kahjustada ka vaimset tervist, halvendada mälu ja pärssida viljakust.

Otsene seos alkoholi ja maksa tervise vahel on teadlastele ammu selge — kuidas on lood aga alkoholi mõjuga muudele elunditele? Mitmed südameuuringud on andnud mõista, et mõõdukas alkoholipruukimine aitab ennetada südamehaiguseid, kergitades kasuliku kolesterooli tootmise määra organismis ja pärssides trombide teket arterites, meenutab BBC.

Rohkem kui kolme tingjoogi tarbimine päevas on aga osutunud südamele otseselt ja üheselt kahjulikuks. Ohter alkoholipruukimine, eriti pikema aja vältel, võib kaasa tuua kõrgvererõhutõve, alkoholismiga seonduva kardiomüopaatia, kongestiivse südamepuudulikkuse ja rabandustega. Samuti satub alkoholiga liialdaja vereringesse rohkem rasva.

Seos alkoholi ja vähktõve vahel on veenvalt kindlaks tehtud, kinnitab Ühendkuningriigi vähiuuringute liit Cancer Research UK. Meditsiiniajakirjas BMJ tänavu ilmunud uurimuses esitatud hinnangute kohaselt põhjustab alkohol Ühendkuningriigis vähemalt 13 000 vähijuhtumit aastas — umbes 9000 juhtumit meestel ja 4000 naistel.

Vähieksperdid rõhutavad, et iga täiendav kümne grammi päevas joodud alkoholi suurendab rinnavähi tõenäosust umbes 7–12%.

Varasemad uuringud on näidanud, et iga täiendavalt joodud 100 grammiga nädalas kasvab mõnda soolkonna pahaloomulisse kasvajasse haigestumise tõenäosus 19% võrra.

Teaduskirjastaja BioMed Central ajakirjas Immunology äsja ilmunud aruanne teatas, et alkohol pärsib organismi suutlikkust võidelda viirusnakkustega.

Viljakusuuringud on andnud mõista, et isegi mõõdukas joomine võib kahandada naiste viljastumise tõenäosust, meestel aga kahandab ohter joomine nii seemnevedeliku kvaliteeti kui kogust.

Võimalik, et alkoholi negatiivsed mõjud kõigile meie tervise aspektidele johtuvad atseetaldehüüdist e etanaalist — ühendist, milleks alkohol inimkehas ainevahetuse tulemusel laguneb.

Atsetaldehüüd on toksiline; on näidatud, et see kahjustab DNA-d.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!