Mis on Läänemere sinivetikate suvise puhangu põhjus?

 (3)
Sinivetika õitseng Tamula järves 2007. Foto: Aimar Rakko
Sinivetika õitseng Tamula järves 2007. Foto: Aimar Rakko---

Käimas on Merepäevad ning parim aeg rääkida merest. Sel nädalal said Forte lugejad uurida Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituudi professori, okeanoloog Urmas Lipsu käest, milline on meie kodumere, Läänemere tervis. Ning lugeja küsiski: "Mis on Läänemere sinivetikate suvise puhangu põhjus? Vanasti seda probleemi ei olnud."

TTÜ meresüsteemide instituudi okeanograafia õppetooli juhataja Urmas Lips:
"Sinivetikad (tsüanobakterid) on olnud Läänemeres kogu tema ajaloo jooksul. Sinivetikate vohamistele on hakatud rohkem tähelepanu pöörama aga eelmise sajandi teises pooles.

Üheks põhjuseks võib siin kindlasti olla inimtegevuse tagajärjel merre sattuvatel toitainetel, sinivetikate puhul eelkõige fosforil. Viimasel 10-20 aastal on fosforikoormus Läänemerele vähenenud, kuid sinivetikate vohamised ei ole jäänud harvemaks.

Üheks põhjuseks on siin Läänemere põhjalähedase kihi kehvad hapnikutingimused. Kui põhja lähedal hapnik puudub, siis vabaneb setetest sinna aastakümnete jooksul kogunenud fosfor veesambasse, mis omakorda talvise konvektsiooni käigus ülemistesse veekihtidesse võib sattuda. Nii et koormuse vähenemise mõju võib avalduda samuti alles aastakümnete pärast.

Sel aastal on Soome lahe vees suures koguses fosforiühendeid. Kui ilmastikutingimused on sinivetikatele soodsad (vaiksed, päikesepaistelised ilmad), siis tekivad kindlasti ka sinivetikate vohamised.

Seotud lood:

TTÜ Meresüsteemide Instituudi mõõtmiste põhjal on sinivetikaid Soome lahe keskosas juba suhteliselt suures koguses, Eesti rannikumeres aga veel mitte. Edasine sõltub ilmast, kas ja kui intensiivselt sinivetikad vohama pääsevad. Potentsiaal on sel aastal sinivetikate intensiivseks vohamiseks olemas."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas.
Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.