Millele peaks mõtlema enne lemmiklooma võtmist?

 (27)
Kas sa oled valmis?
Millele peaks mõtlema enne lemmiklooma võtmist?
Foto: Ilmar Saabas

Kui tahad võtta lemmiklooma, siis enne otsuse langetamist tasub mõelda mitmele olulisele tegurile. Kas sa oled valmis vastutama? Lemmikloom toob endaga sinu ellu lisavastutust. Koer või kass võib elada 10-15 aastat ja kogu selle aja jooksul on sinu asi muretseda, et loomal oleks hea elada. Uuri ka oma pereliikmetelt, kas nemad on nõus sinuga koos vastutama.

Tunne loomadega seotud õigusakte!

Planeeri lemmiklooma järglaste saamine või mitte saamine varakult. Uuri steriliseerimise ja kastreerimise kohta, soovitab Bioneer.

Kas sul on aega, et loom saaks kohaneda?

Kui kutsikas või kassipoeg saabub uude koju, siis võiks kogu pere esimestel päevadel olla tema lähedal. Loom peab saama rahulikult tutvuda nii uue kodu kui ka uue perega.

Lemmikloom peab olema enne kohanenud, kui viid ta kuhugi külla või avalikku kohta kohtuma uute inimeste või teiste koertega.

Mida su lemmik eluks vajab?

Enne lemmiklooma võtmist tee nimekiri lisavarustusest ja toidukogustest, mida sa edaspidi vajad. Kaalu tõsiselt, kas sa oled valmis sellisteks kulutusteks?

Kas sul on lemmiklooma lisavarustuse jaoks (ja lemmiklooma enda jaoks kodus samuti) ruumi? Kas sa saad lemmiklooma vajadusel transportida? Kas hakkad lemmikloomale ostma keskkonnahoidlikku toitu, mänguasju ja lisavarustust? Kas sa tead, mida otsida?

Kõige parem on teha oma kuludest ja tuludest eelarve ja vaadata, kas lemmikloomale kuluv summa on jõukohane.

Tea olulist infot!

Palju lemmiklooma kindlustus maksab? Palju maksab regulaarne arstiabi? Kui tihti sa pead lemmikuga arsti juures käima? Mida sa saad teha kriitilistes olukordades? Kuidas käituda, kui lemmikloom kaob või haigestub? Kuidas haigusi ennetada?

Tähtsad telefoninumbrid (nt loomaarsti oma), tuleks hoida käepärast. Kodus võiks olla väike esmaabipakk pintsettide, haavapuhastusvahendi, vatipatjade ja küünetangidega.

Ole kursis, mida teha siis, kui lemmikloom sureb.

Ole kursis lemmiklooma kiibistamise teemadega.

Loe vastutustundliku loomapidaja infomaterjale.

Eesti Loomakaitse Seltsi soovitused lemmikloomade võtmiseks.

Mis saab lemmikust siis, kui sinuga midagi juhtub?

Kas sa oled uurinud oma lähedastelt, kas nad on nõus su lemmikuga tegelema, kui sa peaksid näiteks haiglasse sattuma? Kas sul on oma tugisüsteem ka juhuks, kui satud majandusraskustesse?

Kuhu sa jätad looma reiside ajaks?

Tugisüsteem on oluline ka reisiplaanide korraldamisel. Kas sa saad lemmiku mõne oma lähedase hoolde jätta või pead kasutama lemmikloomade hotelliteenust. Kas hotelliteenuse kasutamine on sulle taskukohane?

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.