Millal Maa välimine osa liikuma hakkas?

 (7)
Millal Maa välimine osa liikuma hakkas?
Scanpix

Maa välimine osa koosneb jäikadest plaatidest, mida nimetatakse laamadeks. Need on üksteise suhtes pidevas liikumises – eemalduvad ja lähenevad. Lähenemiskohtades tungivad ühe laama servad teise alla ja võivad sukelduda Maa vahevöösse. Sellistes piirkondades on palju vulkaane ning maavärinaid.

Seni arvasid geoloogid, et laamade liikumine sai alguse umbes miljard aastat tagasi, kuid nähtus võib olla tunduvalt varasem, vahendab Novaator.

Laamade kokkupuutepindadel valitsevad põrgulikud tingimused - kõrge rõhk ning suur kuumus, seetõttu tekivad sinna erinevad metallimaagid. Maakide leiukohad on mälestus kunagistest laamade sukeldumistest, kuigi tänapäeval võivad need paikneda laamade äärealadest kaugemal.

Maagi täpne mineraalne koostis on nagu sõrmejälg, mis annab infot minevikusündmustest – selle põhjal on võimalik välja arvutada, kui kõrge oli piirkonna temperatuur ning milline rõhk seal valitses.

Pikemalt loe Novaatorist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.