Miks tekkis platseeboefekt?

 (7)
Miks tekkis platseeboefekt?
Ravimid odavnevad oluliseltFoto: Andres Putting

Miks pealtnäha kasutud ained tervist parandavad? Briti Bristoli ülikooli uurijad lõid platseebo selgitamiseks matemaatilise mudeli. Platseeboefekti puhul leevendab ilma ravitoimeta aine – kas või suhkrust vormitud tablett – haigusnähte, sest inimene usub sellesse.

Miks on tervenemiseks vaja suhkrut süüa, kui oleks võimalik ka niisama paraneda? Bristoli ülikooli evolutsioonilise bioloogia labori teadlased otsustasid selgitada, miks platseeboefekt on tekkinud, kirjutab Novaator.

Peter Trimmer ja tema kaastöölised lähtusid teooriast, et kiire ja põhjalik immuunvastus kurnab keha. Ebakindlates oludes, näiteks toidupuuduses on targem seda vältida. Seejärel lõid nad mudeli, kus kujutati immuunvastust stressirikkas keskkonnas.

Selgus, et evolutsioonilisest vaatenurgast ongi platseeboefektil oma kasulik mõju olemas. Kuna immuunsuse käigushoidmine on kulukas, siis on meie keha kaitsesüsteemid enamuse ajast uinunud olekus.

Platseebo töötabki märguandena, mis annab immuunrakkudele märku, et on aeg tööle asuda. Loodud mudel näitas ka seda, et platseeboefekti mõjutavad kõige rohkem haige ootused.

Loe edasi Novaatorist!