Miks napib Eesti tippkorvpallis pikki mängijaid?

 (3)
Kalev Cramo vs Valga Valka
Kalev Cramo vs Valga ValkaFoto: Andres Putting

Miks on Läti ja Leedu tippkorvpallimeeskondades võrreldes Eesti omadega palju rohkem pikki mängijaid, küsis murelik spordihuviline ERR Novaatorilt. Kuigi head ja sirgjoonelist vastust küsimusele pole, aitaks olukorda leevendada rahvaarvu kasvatamine ja pikemate korvpallihuviliste teadlikum treenimine.

Hakatuseks tuleb rõhutada, et Novaatoril ei õnnestunud leida lugeja küsimuses toodud eelduse kinnitamiseks ühtegi konkreetset uuringut. Nii või teisiti on Eestil pikkade mängijate osakaalu kasvatamiseks potentsiaali. 2016. aastal ilmunud uurimuse kohaselt on nii eesti mehed kui ka naised oma keskmise pikkuse poolest maailmas 3. kohal. Läti ja Leedu mehed vastavalt 4. ja 19. ning naised 1. ja 8. kohal.

"Geeniandmed toetavad seda, et eestlased on lätlastest ja leedukatest pikemad st geneetiliselt lätlastele lähemad isikud on keskmiselt lühemad. Geenivaramu andmebaasis on näha, et eesti rahvusest meestest on umbes seitse protsenti vähemalt 190 sentimeetrit pikad. Muust rahvusest isikute hulgas on nii pikkade meeste osakaal neli protsenti," selgitas geenivaramu biostatistika vanemteadur Krista Fischer.

Loe edasi ERR Novaatorist.