Miks me ikkagi magame? Teadlased liiguvad põhjustele lähemale

 (13)
rkvelolek viib sünapsite kasvamiseni. Foto: Wisconsin-Madisoni ülikool.
rkvelolek viib sünapsite kasvamiseni. Foto: Wisconsin-Madisoni ülikool.

Kasvatajad lasteaias teavad, et värskes õhus sõpradega aktiivselt mänginud lapsed magavad ka lõunauinaku ajal pikalt ja sügavalt. Katsed noorte äädikakärbestega näitasid sama: hoogsalt lennelnud kärbsed vajasid palju pikemat uneaega kui kärbsed, kes istusid paigal. Kärbeste puhul on aga teadlastel ligipääs ka putuka ajule, mistõttu igiammune küsimus, miks me ikkagi magame, on leidnud lihtsa vastuse: põhjus võib peituda sünapsite kasvamis-kahanemisprotsessis.

On teada, et uni on vältimatult vajalik õpitu omandamisel ja mällu talletamisel ning energiavarude taastamisel. Kuid millised on need ajus toimuvad protsessid, mille jaoks me peame voodisse heitma ja sügavalt magama jääma? Wisconsin-Madisoni ülikooli uneteadlaste sõnul on peamiseks põhjuseks sünapsite kasvamine ja kahanemine. Ärkvel olles stimuleerivad ümbritsev keskkond ja läbiviidavad tegevused ajus uute ühenduste teket ning magades toimub nende ühenduste ühtlane vähendamine. Tänu sellele suudab aju säästa energiat uute päevaste tegevuste jaoks, vahendavad ERR Teadusuudised.

Teadlased viisid äädikakärbestega läbi järgneva eksperimendi: nad paigutasid noored kärbsed nende esimestel elupäevadel igaühe eraldi torusse, mis oli nii kitsas, et seal ei olnud võimalik lennata. Pärast seda lasid nad kärbestel hulgakesi koos lennata suures valgustatud kambris kokku 12 tundi.

Seotud lood:

Eksperimendi tulemused näitasid, et juba ainuüksi mitu tundi ärkvel viibimist ergutas ajus uute sünapsite teket, kuid eriti intensiivselt toimus ühenduste loomine või suurenemine just aktiivselt viidetud ajal. Hulgakesi koos suures ruumis lennanud kärbsed eraldati taas privaatsetesse torudesse, kus nad magasid palju pikema une ning pärast 12 tundi kosutavat und olid nende varem suurenenud sünapsid kahanenud taas normaalsesse suurusesse.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.