Miks ei suuda inimene endale uut südant kasvatada?

 (6)
Südamestimulaator
SüdamestimulaatorKaader klipist

Inimese südamelihasrakud võivad olla kaotanud regenereerumis-võime, et süda võimalikult tõhusalt töötada saaks. Rakke ümber programmeerides saaks südamekahjustusi ravida, loodavad Los Angelese uurijad. Inimesel on väga piiratud regeneratsioonivõime võrreldes näiteks vesilike ja salamandritega.

Hiirtega tehtud katsed näitavad siiski, et imetajate südamel on esimesel elunädalal taastumisvõime olemas, vahendab Novaator.

Los Angeles asuva California ülikooli teadlane Robb MacLellan uuris hiire südamelihasrakke koekultuuris ja elusatel loomadel. Ta usub, et inimese südamelihasrakke saab sel moel ümber programmeerida, et kahjustatud elund end ise parandaks.

"Kahepaiksetele on võime südamelihase rakkude kella tagasi keerata ja sel kombel vigastatud südant parandada. Kui suudaksime paljunemisvõime taastada inimrakkudel, saaksime ravida näiteks infarktikahjustusi," ütles MacLellan. Inimese loote arengus tekivad südamelihasrakud vastavatest eellasrakkudest.

Kui süda on moodustunud, siis südamelihasrakud küpsevad ning kaotavad oma paljunemis- ja regenereerumisvõime.

Loe artiklit edasi SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.