Meteoriit viitab elu võimalikkusele Marsil

 (14)
Meteoriit viitab elu võimalikkusele Marsil
AP/Scanpix

Üle kümne aasta on möödas furoorist, mis ümbritses Antarktikast leitud Marsilt pärit meteoriiti, mis väidetavalt sisaldas Marsi bakterite fossiile. Toona heideti mõte kõrvale, kuid nüüd näitab värske analüüs, et vähemalt kivitüki ümbruskond võis olla eluks soodne.

1996. aastal väitsid mõned teadlased, et Marsi küljest lahti löödud kivike teadusliku nimega ALH84001 sisaldab keeruka ehitusega süsinikupõhiseid molekule ja mikroskoopilisi jäljendeid, mis meenutavad kujult baktereid, vahendavad ERR teadusuudised.

Skeptikute sõnul ei olnud jäljendid siiski selgelt bakterikujulised ja keerukad süsinikupõhised molekulid võisid olla moodustunud sadu kraade kõrgemal temperatuuril kui Maa peal kõige kuumalembesemad bakterid taluda suudavad.

Aga teiste Marsi-meteoriidis leiduvate ainete, sealhulgas kaltsiumi ja raua ühendite analüüs osutab, et kivi ümber oli kunagi vesi ja selle temperatuur võis olla elu jaoks piisavalt madal.

Analüüsi teinud teadlasrühma juht Paul Niles NASA Johnsoni Kosmosekeskusest ütles ajakirjale New Scientist, et need mineraalid tekkisid keskkonnas, mis tõenäoliselt sobis ka eluks. Ja seepärast on nüüd uuesti lahti ka võimalus, et meteoriit ikka tõepoolest sisadabki Marsi-pisikute fossiile.