Mehhiko lahe delfiinide massilise suremise põhjused on ebaselged

 (17)
Mehhiko lahe delfiinide massilise suremise põhjused on ebaselged
Foto: AP

Mehhiko lahe delfiinid surevad massiliselt. Vastus küsimusele, miks, kujutab endast komplitseeritud ja salapärast segu naftast, bakteritest ja tundmatutest teguritest.

Mehhiko lahe põhjakaldal uhutakse igal aastal, peamiselt kevadisel sünnitushooajal maale keskeltläbi 74 delfiini. 2010. aasta veebruari ja 2012. aasta esimese aprilli vahelisel perioodil on USA riikliku ookeani- ja atmosfääriseire ameti NOAA andmeil rannikul Louisiana ja Texase osariikide piirist Franklini maakonnani Floridas kaldale jäänud 714 delfiini ja muud mereimetajat. 95 protsenti loomadest olid surnud, vahendab Discovery News.

Kuna paljud surnud delfiinid upuvad, kõdunevad või süüakse enne kaldale jõudmist ära, usuvad NOAA teadlased, et arv 714 võib endast kujutada vaid murdosa surmade tegelikust hulgast. Massiline suremus on 1972. aasta mereimetajate kaitse seaduse alusel kuulutatud ebatavaliseks suremussündmuseks (ing. k Unusual Mortality Event).

Ehkki surmade laine kattub suures osas rahvusvahelise kütusekontserni BP käsutuses olnud süvavee-puurtorni Deepwater Horizon naftalekke ja selle järelmõjudega, hakkas suremus tegelikult kasvama juba umbes kaks kuud enne 2010. aasta 20. aprillil toimunud plahvatust ja sellele järgnenud, pikki kuid väldanud naftaleket.

Juba enne leket oli teatatud 112 kaldale uhutud delfiinist.

2011. aasta suvel võtsid NOAA töötajad proove 32 elus delfiinilt Barataria lahes — piirkonnas, mida naftaleke on suurel määral mõjutanud.

Delfiinid olid alakaalulised, verevaesed, nende veresuhkru tase oli madal ning mõnedel isenditel ilmnesid lisaks maksa- ja kopsuhaiguste sümptomid. Ligi pooltel loomadel oli ebanormaalselt madal selliste hormoonide tase, mis aitavad reguleerida stressireaktsiooni, ainevahetust ja immuunsüsteemi tööd.

Samasugused sümptomid iseloomustavad kokkupuudet naftaga.

Saladuseks jääb aga, miks hakkasid delfiinid karjakaupa surema juba enne naftaleket. Üks võimalik patuoinas on perekonda Brucella kuuluv bakter.

Pärast viie brutselloosinakkusega delfiini leidmist on NOAA Mehhiko lahe rannikult leidnud veel 11 nakatunud mereimetajat. Väga paljudel teistel kaldale uhutuil pole samas haiguse märke täheldatud.

NOAA jätkab delfiinitragöödia tagamaade väljaselgitamist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.