Mehed kontrollivad isu paremini kui naised

 (1)
Mehed kontrollivad isu paremini kui naised
Denes Kattago, DELFI

USA teadlaste poolt läbi viidud põhjalik uurimus näitas, et mehed suudavad oma aju vastust lemmiktoidule alla suruda, kuid naised mitte. Uurimus võib aidata seletada, miks ülekaalulisus ja toitumishäired on naiste hulgas levinumad ning miks naistel on raskem kaalu vähendada.

Meie avastus aitab paremini mõista toidutarbimist kontrollivaid neurobioloogilisi mehhanisme ning võimaldab välja töötada uusi ravimeetodeid,“ ütles uurimuse esimene autor Gene-Jack Wang võrguajakirjale Science Daily. „Sugudevaheline erinevus võimes alla suruda aju reaktsiooni toidule on üllatav ning vajab kindlasti edasist uurimist.“

Teadlased kasutasid 13 naissoost ja 10 meessoost vabatahtliku aju uurimiseks positron-emissioon-tomograafiat (PET). Selle meetodi käigus süstitakse PET-skanneri all lamava patsiendi vereringesse radioaktiivse märgistusega glükoosi. Skanner jälgib märgistatud molekuli poolt saadetavat signaali ning analüüsib nii aju erinevate osade glükoositarbimist. Kõik katsealused olid normaalkaalus ning enne uuringut 20 tundi paastunud. Kokku uuriti iga katsealuse aju kolmel korral.

Ühel korral näidati katsealustele nende lemmiktoitusid – peekoni-muna-juustuga võileibu, pitsat, kaneelirulle, grill-liha, šokolaadikooki – mis oli vajadusel soojendatud, et lõhn ja maitse esile tuleksid. Uuringu ajal paluti katsealustel toitu nuusutada, maitsta, vaadelda ning sellele reageerida, kuid mitte süüa. Teisel päeval paluti neil enne toidu eksponeerimist oma isu vastava söögi järele alla suruda. Kolmandal päeval viidi läbi ilma toiduta kontrolluuring.

Toitude esitlemise ja aju-uuringu ajal paluti katsealustel ka toitu hinnata ning kirjeldada oma nälga ja isu. Kui võrreldi isuäratavate toitude juuresolekul tehtud ajupilte ilma toiduta tehtud piltidega, selgus, et toidu juuresolekul aktiveeruvad erinevad emotsioonide, käitumise reguleerimise ja motivatsiooniga seotud ajupiirkonnad. Kui katsealustel paluti eelnevalt oma isu alla suruda, kirjeldasid nii naised kui ka mehed ennast vähem näljasena ja toidust vähem huvitatuna. Vastavate ajupiirkondade väiksem aktiivsus avaldus aga ainult meestel.

“Kuigi oma isu alla suruvad naised väitsid, et nad tunnevad end vähem näljastena, töötasid nende aju söögiisu reguleerivad piirkonnad täie hooga,“ ütles Wang. „Meeste aju vastavate osade aktiivsus aga vähenes, kui neil paluti oma isu alla suruda. Seega võib käesolev uurimus näidata sugudevahelist erinevust võimes tajuda ja vastata keha poolt saadetud signaalidele.“

“Avastus, et naistel ei kaasne söögiisu tahtega allasurumisele vastavat reaktsiooni ajus, on kooskõlas uurimustega, mis näitavad, et naised kipuvad meestest rohkem ülesööma, kui neile pakutakse isuäratavat toitu või kui neil on stress,“ ütles Wang. „Raskused isu kontrollimises võivad vastutada ka ülekaalulisuse ja toitumishäirete suurema leviku eest naiste seas, samuti võib naistel seetõttu olla raskem kaalu langetada.“

See sugudevaheline erinevus võib tuleneda suguhormoonidest, näiteks östrogeenist. On teada, et suguhormoonid mõjutavad otseselt tarbitud toidu hulka, kehakaalu ja rasva jaotumist kehas, samuti teiste toitumist kontrollivate molekulide tööd.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.