Mega-päikesetorm võib sattellidid terveks kümnendiks sandistada

 (11)
3. põlve GPS satelliit Lockheed Martinilt
3. põlve GPS satelliit Lockheed Martinilt

Maa ümber tiirlevad satelliidid on konstrueeritud taluma Päikeselt lähtuvaid plahvatusi — aga need ei pruugi pidada vastu nn mega-päikesetormi piitsutustele, osutab värske uurimus.

Uus raalmudel näitab, kuidas Päikese-energia ja -osakeste piisavalt võimas voog võib Maa atmosfääri üle ujutada kõrgenergeetiliste elektronidega, mis on kiirendatud peaaegu valguse kiiruseni, vahendab National Geographic.

See häiriks madalal Maa orbiidil tiirlevate ehk LEO-tüüpi (ingl low-Earth orbiting) tehiskaaslaste tööd. Pärast megatormi ei pudeneks satelliidid küll kohe laotusest maha, rikked aga hakkaksid neis ilmnema märksa kiiremini kui prognoosis varasem mudel.

„Me järeldasime oma arvutuste põhjal, et äärmiselt äge torm kahandaks tüüpilise LEO-tehiskaaslase ekspluatatsiooniaega varasemate hinnangutega võrreldes kümme korda,“ märkis uurimuse juht, California Los Angelese ülikooli geofüüsik Yuri Shprits.

Ehkki tegemist on alles esialgsete tulemustega, ennustab Shprits, et suurem osa LEO-tüüpi satelliitide laevastikust muutub kasutuskõlbmatuks paari aasta jooksul pärast taolist tormilist sündmust.

Enamgi veel — sündmuse järelmõjud võivad väldata kuni kümme aastat, näitas mudel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.