Medvedev: pooltuhat plahvatust näinud tuumapolügoon pole ohtlik

 (17)
Medvedev: pooltuhat plahvatust näinud tuumapolügoon pole ohtlik
Reuters/Scanpix

Vene Föderatsiooni president Dmitri Medvedev kinnitas Korea Vabariigi pealinnas Soulis tuumajulgeoleku tippkohtumisel, et kurikuulus endine Semipalatinski tuumapolügoon ei kujuta enam endast ohtu. Hiigelpolügoon suleti 29. augustil 1991.

Maailma suurim – 18 500 ruutkilomeetrit - tuumakatsetuste polügoon Semipalatinsk-21 asus praeguses Kasahstanis Semej (aastani 2007 Semipalatinsk) linnast 130 kilomeetri kaugusel. Aastatel 1949-1989 korraldati seal vähemalt 468 tuumakatsetust. Hiigelpolügooni piiridest väljsu 55 õhus ja maal läbi viidud katsetuse radioktiivne pilv, lisaks 169 maa-aluse katsetuse gaasipilv. Ametlikult sai kannatada ligi 1,3 miljonit inimest, kirjutab RIA Novosti.

„Täna on kõik ohuallikad suletud, polügoon eksisteerib hoopis teises olekus, Kasahstan saab rahulikult vaadata tulevikku, arendada seda territooriumi,“ ütles Venemaa president Souli tuumafoorumil ajakirjanikele. Medvedev tegi ühisavalduse pärast kohtumist kolleegidega Kasahstanist Nursultan Nazarbajevi ja USAst Barack Obamaga, kellega otsustati endisel polügoonil koostööd teha.

Ta lisas, et sellised rahvusvahelised tippkohtumised nagu praegu Soulis on selleks, et demonstreerida konkreetseid näiteid (tuumajulgeoleku) koostöö vallas. Just selline on Medvedevi arvates Venemaa, Ameerika Ühendriikide ja Kasahstani koostöö Semipalatinski rehabiliteerimise osas.

Koostöö algas juba 2004. aastal, sest riigid mõistsid millist ohtu endine polügoon endast kujutab. „Venemaa ja USA, kel lasub eriline vastutus tuumajulgeoleku eest, näitasid üles järjekindlust, leidsid ressursid ja jõu, et tegeleda ja lahendada see probleem,“ märkis Medvedev.

Obama selgitas ajakirjanikele, et kolm riigipea tahtsid selle avaldusega rõhutada eeskuju, mida anatakse teistele riikidele. Tema arvates on kolm riiki koos viimastel aastatel suutnud saavutada väga paljut. „Semipalatinski polügoon, kus Külma sõja ajal asus palju tuumamaterjale, oli väga haavatav nende materjalide salakaubaveo kontekstis,“ arvab USA president.

Obama rõhutas, et tuumamaterjalide ohutus on õnnestunud tagada ja saavutati ühine eesmärk – nende kaitse sattumis eest võõrastesse kätesse.

Loe venekeelset artiklit Semipalatinsk-21 sulgemise kohta SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.