Mars Polar Lander, kus Sa oled?

 (27)

Euroopa raadioteadlased on ühinenud mitu kuud kadunud Mars Polar Landeri (MPL) otsingutega. Marsisondiga puudub ühendus alates selle sisenemisest Punase planeedi atmosfääri 3. Detsembril. Alguses arvati, et sond hävis maandumisel, kuid Stanfordi ülikooli 45-meetrine raadioteleskoop tabas 18. detsembri ja 4. jaanuari vahel kogutud signaalides kaks väikest piiksatust. Need piiksatused viitasid sellele, et sond võib olla veel töövõimeline.

Möödunud nädalal saadeti Marsile uued korraldused, et sond maaga ühendust võtaks, kuid mingit vastust ei saadud. Sellele vaatamata tahavad NASA projektijuhid otsinuid laiendada.

Nüüd on maailma teadlased pakkunud oma raadioteleskoope NASA-le sondi otsingutel abiks. Otsinguisse kaasatakse muuhulgas 76-meetrine antenn Jodrell Bankis Manchesteri lähedal, 25-meetrine antenn Westerborkis Hollandis ja Bologna lähedal asuv antenn Itaalias.

"Rahvusvaheline üldsus on näidanud suurt huvi otsinguis osalemise vastu. Me hindame nende jõupingutusi ja arvame, et see näitab, et Mars köidab kõigi meeli," tsiteeris BBC NASA projektijuhi Richard Cooki sõnu.