Maailmalõpupaanika: kuidas ellujäämisfännid viimsekspäevaks valmistuvad?

 (72)
Maailmalõpupaanika: kuidas ellujäämisfännid viimsekspäevaks valmistuvad?
Elukaaslastest ellujäämisfännid on Texase osariiki Floresville’i lähistele ehitanud üheksast konteinerist kindlusesarnase rajatise. Foto: National Geographic / Sharp Entertainment

Parem on karta kui kahetseda — taolise ettenägelikkuse korras soovitab USA eriolukordade föderaalamet FEMA hoida sahvris varuks kolme päeva toidumoona puhuks, kui peaks juhtuma loodusõnnetus. Paul Range ja Gloria Haswell on aga tagavaraks kogunud toiduaineid, millest jagub 22 inimesele 15 aastaks, lisaks piisavalt relvi, laskemoona ja erisõidukeid, et pidada maha väiksemat sorti sõda.

Elukaaslased on Texase osariiki Floresville’i lähistele ehitanud üheksast konteinerist kindlusesarnase rajatise, millele toodab elektrit tuuleveskite ja päikesepatareide maatriks ning kus inimorganismi jääkproduktidest saab metaan, mille tulel valmib toit. Kõige selle põhjuseks on hirm Maa magnetpooluste vahetumise ees, vahendab Live Science.

Range ja Haswell on mõned inimestest, keda hakkab alates tänasest tutvustama telekanali National Geographic Channel iganädalane aimesari „Doomsday Preppers” („Viimsekspäevaks valmistujad”), mis viib vaataja šokeerivale ekskursioonile kaasaegsesse maailmalõpu-paranoiasse Range’i ja Haswelli teraskindlusest kalifornialaseni, kes on võimsa maavärina ootuses õppinud toituma aias vohavast umbrohust.

Ehkki saates leiavad kajastamist vaid mõned kõige ekstreemsematest ilmingutest Ühendriikides, on apokalüptitsism — hirm meile tuttava maailma lõpu ees — praegu ajaloolises kõrgpunktis, kinnitab Montreali Concordia ülikooli usuteaduskonna eesistuja ja aseprofessor Lorenzo DiTomasso. Nähtus on läbi ajaloo vaheldumisi esile kerkinud ja taandunud. „Praegu oleme tipus, kus oleme olnud juba viimased 40 aastat,” märkis DiTomasso.

Apokalüptitsismi-trendi viimatise kasvu käivitas hirm tuumakatastroofi ees. Tänapäeval on selle peamiseks ajendavaks teguriks aga ideede, eriti just hirmutavate ideede, kiire levik internetis.

„Kaasaegses maailmas ei ole ühtegi samavõrd hõlmavat selgitust apokalüptilise mõtteviisi kõikjaldasusele kui internet,” selgitas DiTomasso. „Veebist leiab magnetpooluste vahetumise kohta kõike, mida hing ihaldab. Lisaks leidub seal seotud informatsiooni, mis võib samuti panna teid uskuma, et lähiajal seisab ees pooluste vahetumine, mis johtub, ütleme, senitundmatu planeedi tungimisest Päikesesüsteemi.”

Magnetiliseks maailmalõpuks valmistunud Range ja Haswell usuvad, et magnetpooluste eelseisev vahetumine toob kaasa mandrite järsu nihkumise, ülivõimsad maavärinad ja tormilise kliimamuutuse. Nad on välja uurinud täpselt nii palju, et vaevuda oma elustiili radikaalselt ümber kujundama — hoolimata teaduslikust konsensusest, mille kohaselt tõenäosus, et maakera magnetpoolused veel nende eluajal vahetuvad, on kaduvväike.

Teised saates portreteeritavad isikud kardavad muu hulgas rahandussüsteemi täielikku krahhi, päikeseprotuberantsi tekitatud elektromagnetilise impulsi hävitavat mõju elektrivõrgule, terroristide rünnakut, jne. „Inimesed jõuavad apokalüptitsismi juurde küll eri põhjustel, ent võtavad omaks hulga eelduseid, mis määratlevad kogu rühma. Esiteks usuvad nad, et maailmas on midagi hirmus valesti ja et tõenäoliselt pole võimalik seda korda teha. Teiseks usuvad nad, et kohe-kohe on saabumas radikaalne muudatus,” rääkis DiTomasso.

Tema hinnangul usub umbes pool maailma elanikkonnast mingisugust apokalüptilist teooriat, alates kristlaste, juutide ja moslemite usust jumala naasmisse ja lõpetades pseudoteaduslike teooriatega nagu hüpotees planeetide kokkupõrkest. Praegu vältav maailmalõpuhirmu-tipp viitab DiTomasso osutusel viimsekspäevaks valmistujate valdavusest kaasaegses maailmas.

Isiklikult usub DiTomasso, et apokalüptitsistidel on küll õigus, et maailma ähvardavad mitmed tõsised ohud, ent nad eksivad selles osas, millise kuju need ohud võtavad. „Apokalüpsist pole vaja oodata,” ütles ta. „heitke pilk aknast välja. Keskkonda laastatakse praegusel hetkelgi. Selle asemel, et seista, pea kuklas, ja oodata komeeti, mis Maa hävitaks, vaadake enda ümber ringi.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!