Maailma väikseim kärbes on vaid soolatera suurune!

 (7)
Maailma väikseim kärbes on vaid soolatera suurune!
Corbis/Scanpix

Maailma väikseim kärbes on kõigest 0,4 millimeetri pikkune kohutav parasiit putukas. Ta muneb oma munad sipelga kehasse ning järgmine generatsioon väikseid tiivulisi elutseb sipelga peas kuni täiskasvanuks saamiseni.

Loomulikult ei pea vaene sipelgas sellisele terrorile kaua vastu ning siis kui sipelgas sureb ja tal pea otsast kukub, pääseb ka uus põlvkond pisikesi kahetiivalisi maailma uudistama, kirjutab ERR Teadus.

Pisikeste kärbeste vastsed võivad elutseda ka väga väikeste sipelgate peas. Sobilikuks ohvriks kõlbab juba sipelgas, kelle pea on poole millimeetri pikkune.

Selle parasiitse eluviisiga küürkärblaste sugukonda sobituva kärbse leidsid zooloogid Taimaalt. See on ka esimene kord, kus putukateadlased parasiitseid küürkärbseid Aasias kohtasid. Uuele liigile anti nimeks Euryplatea nanaknihali.

Küürkärblaste sugukonda kuulub üle 1 500 liigi. Selle sugukonna esindajad on väikesed puhetunud rindmiku ja tugevate jalgadega kärbsed. Värvilt on küürkärbsed enamasti hallikasmustad. Tiivad on neil kärbestel nõrgad. Selles sugukonnas esinevatel parasiitse eluviisiga liikidel võivad tiivad olla taandarenenud (näiteks perekond Termitoxenia).

Loe edasi ERR Teadusest!