Maailma suurim raadioteleskoop hakkab paiknema kahel mandril

 (1)
Maailma suurim raadioteleskoop hakkab paiknema kahel mandril
foto: Space.com-

Uus maailma suurim raadioteleskoop tuleb nii suur, et osa temast hakkab asuma Lõuna-Aafrikas ja osa Austraalias. Tegelikult on tegu ka kompromissiga, sest nii Lõuna-Aafrika Vabariik kui ka Austraalia Liit tahtsid Square Kilometre Array ehk SKA nime all planeeritavat teleskoope kangesti endale.

Uus raadioteleskoop koosneb 3000 eraldi kausikujulisest raadioantennist, igaüks läbimõõduga umbes 15 meetrit. Seega ei ole teleskoobi poolitamine sugugi nii raskesti kujuteldav tegu kui esialgu võis tunduda, vahendab ERR Vikerraadio Teadusuudiseid.

Nagu kogumikteleskoobi nimigi viitab, on kõigi antennide pindala kokku umbes üks ruutkilomeeter. Mida suurem pind, seda tundlikum teleskoop kosmosest saabuvate raadiolainete vastuvõtmiseks on. SKA tuleb senistest parimatest raadioteleskoopidest 50 korda tundlikum ja 10 000 korda kiirem.

Ehitustöödega kavatsetakse alustada aastal 2016, tööde peale kavatsetakse kulutada 1,5 miljardit eurot, täielikult kavatsetakse liitteleskoop valmis saada aastaks 2024, kuid otsapidi võiks teadust tegema hakata juba aastast 2019.

Uue raadioteleskoobiga tehtavate vaatlustega loodavad teadlased muu hulgas paremini teada saada, kuidas esimesed tähed ja galaktikad tekkisid ja kuidas tume energia universumi paisumist kiirendab.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.