Maailma põhjavee kasutus ei ole jätkusuutlik

 (28)
Maailma põhjavee kasutus ei ole jätkusuutlik
Nõmme Sõnumid

Ajakirjas Nature ilmunud uurimuses leiab rahvusvaheline töörühm, et ligi veerand inimkonnast elab piirkondades, kus põhjavett kasutatakse rohkem, kui see uueneda jõuab. Maailma mastaabis oli "põhjavee jalajälg" 3,5 korda suurem, kui kõigi maailma põhjavee reservuaaride suurus kokku.

Inimkond sõltub maailma enamikes piirkondades suuresti puhta vee hankimisel ning põldude niisutamisel miljonite aastate vältel moodustunud põhjavee reservuaaridest. Samuti sõltuvad sellest kohalikud ökosüsteemid. Kui välja arvata liustikesse suletud vesi, moodustavad need kogu maailma mageveest 99%, vahendab ERR Teadus.

Värske uurimus näitab aga, et paljudes põllumajandusest sõltuvates regioonides nagu California Keskorus, Egiptuse Niiluse delta lähistel ja India ning Pakistani piirialal asuva Gangese ülemjooksul jääb sellest praegust kasutust arvestades pikemas perspektiivis väheseks.

Tom Cleeson'i töörühm kombineeris üksikute regioonide "põhjavee jalajälje" kindlaks tegemiseks hüdroloogiliste mudelite tulemused ametliku veekasutusest tehtud statistikaga. Samuti tegid nad kindlaks, kui kiiresti üksikute piirkondade põhjaveevarud uuenevad.

Seotud lood:

Metoodikat rakendati 800 erineval põhjavee reservuaaril. Samal arvestati ka ligikaudselt, kui suur on kohalike ökosüsteemide veevajadus.

Kokkuvõtlikult leidis töörühm, et veidi üle 20% reservuaaride puhul ei ole põhjavee kasutus jätkusuutlik.

Loe edasi ERR Teadusest!