Maa laamasid liigutab seni teadmata jõud

 (22)
Mandrilaamad
Wikipedia

Maakoore muutused tekivad eelkõige laamade piirialadel – just sellistes kohtades väriseb maa ning mäed hakkavad tuld sülitama. Laamad võivad nii eemalduda, põrkuda, üksteise vastu hõõrduda või teise laama serva alla sukelduda.

Kuid vulkaanid võivad asuda ka laamade sisemistel aladel. Neid piirkondi nimetatakse kuumadeks täppideks – seal tõusevad kuumad tahked kivimid vahevööst ülespoole. Heaks näiteks on Island, mis asub Euraasia ning Põhja-Ameerika laama lahknemise piirkonnas, kuid ühtlasi asub saare all ka kuum täpp, vahendab Novaator.

Kuuma täpi piirkonna vulkaanide tekkimise põhjused on sügaval Maa sees, laamade liikumine nende asukohta ei mõjuta, kuid tektoonilise liikumise tõttu kujunevad sellistel aladel vulkaaniahelikud, nagu võib näha Havai saartel. Kuuma täpi aladeks on ka Yellowstone, Assoorid ja Galápagose saared. Sellistes piirkondades saab maakoore liikumine sügavusest pressivast magmast lisajõudu.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.