Lutsar: õige strateegia on täna „testi, isoleeri ja jälgi“

 (50)
Irja Lutsar.
Irja Lutsar.Foto: Kiur Kaasik

Eesti peaks nii kaua kui võimalik jätkama koroonapandeemia ajal fokusseeritud lähenemist, mitte üleriiklikku, leiab Tartu ülikooli professor Irja Lutsar.

„Tegeleme asjaga seal, kus see on. Kui meil on probleem Tallinna koolis, siis teeme midagi seal Tallinna koolis, jätame kõik teised Eesti koolid rahule. See strateegia, mis praegu tundub hästi töötavat, on: testi, isoleeri ja jälgi," ütles Irja Lutsar täna riigikogus koroonaviirusega seotud teema arutelul.

Lutsar märkis, et koroonavastast vaktsiini enne järgmist aastat turule ei tule - seda ütlesid eelmisel nädalal ka kõik suured tootjad. Seetõttu on kõige tähtsam jälgida, et meie meditsiinisüsteem vastu peaks.

„See on kõige olulisem, et meil iga inimene, ükskõik kas mul on koroonaviirus või on mul mõni teine haigus, et kõik inimesed saaksid võrdselt meditsiiniravi. See peaks olema meie peaeesmärk," rääkis Lutsar.

Lutsar märkis, et praegustes oludes peab ka inimeste vaimsele tervisele mõtlema ja siia kuuluvad teatrid ja kontserdid - „need on suhteliselt ohutud, kui seal just kaasa ei laulda".

„Reisid - me peame arutama, kuidas me reisid saame teha ohutuks. Võib-olla soojal maal käimine või nägemine, mis maailmas toimub, annab inimesele positiivse emotsiooni," märkis ta.

Lutsar lisas, et lastel - üks asi, mida me koroonaviirusest teame - kulgeb see haigus kergelt. „See on nüüd üks kindel asi," sõnas ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!