Los Alamose tuumalaboratoorium suleti määramata ajaks

 (12)
lisatud video!
Los Alamose tuumakompleks, tagaplaanil metsapõlengud
Los Alamose tuumakompleks, tagaplaanil metsapõlengudAP/Scanpix

USA New Mexico osariigis Los Alamoses asuv ameeriklaste rahvuslik tuumalaboratoorium LANL on määramata ajaks suletud. See loodi Teise maailmasõja ajal nn Manhattani projekti raames ameeriklaste tuumarelva arendamiseks. Vaata videost!

LANLi labori ametlikul koduleheküljel tuuakse selle põhjuseks osariigis möllavaid võimsaid metsatulekahjusid. Juhtkonna korraldusel on kogu laboratooriumi töö katkestatud ja kõik LANLi töötajad saadetud kodusesse laiali. Personalile on lubatud edasistest arengutest teada anda.

Los Alamose labori teadandes rõhutatakse, et kõik radioaktiivsed materjalid on kindlalt välismõjude eest kaitstud ja, et osa laborit teenindavast personalist jab siiski paigale. Samuti ka operatiivteenistused, kelle ülesandeks on labori tähtsaimate objektide, hoidlate, arvutuskeskuse ja muu säilimise tagamine

Punane kukk haaras New Mexico põhjaosa oma tiiva alla pühapäeval, 26. juunil. Tugeva tuule abi kasutades jõudsid leegid Los Alamose asulani, kus asubki samanimeline kuulus aatomilaboratoorium. Kohalikud võimud palusid kohalikel elanikel iseseisvalt lahkuda.

Telekanali CNN teatel jõudis metsapõleng ohtlikult lähedale ning mets põleb vaid poole kilomeetri kaugusel tuumakompleksist. Eriteenistused tegelevad tule tõrjumisega.

LANL labor asutati 1943 USA tuumarelva loomiseks. See asub umbes 60 kilomeetri kaugusel Santa Fe linnast. 93-ruutkilomeetrises kompleksis töötab praegu rohkem kui 11 000 inimest. Väidetavalt just seal loodi füüsik Julius Robert Oppenheimeri juhtimisel ameeriklaste esimene aatomipomm.

Seotud lood:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.