Paljud lamedasse Maasse uskujad mainivad üht sellist katset. Selleks on Bedfordi kanali katse, mille kavandas ja tegi teoks mees nimega Samuel Birley Rowbotham 1830ndate lõpus. Rowbotham, kes kasutas autorinime Parallax, käis välja mõtte, et kui Maa on kerakujuline, siis kuuemiiline (ligi 10 km) lõik Old Bedfordi jõest Inglismaal oleks suurepärane paik, kus seda katsetada.
Old Bedford oli pigem kanal kui jõgi; sirge ja enamasti ka tasase veega. Rowbotham tõi välja, et 9,6 kilomeetri pikkusel lõigul peaks maapinna kurvatuur selgelt esile tulema, kui maakera ümbermõõt on tõesti 40 000 km. Oma esimeses eksperimendis hoidis Rowbotham teleskoopi kaheksa tolli (20 sentimeetri) kõrgusel vee kohal ning jälgis, kuidas kolmejalase (ehk umbes ühemeetrise) mastiga paat temast aeglaselt kaugemale liikus. Ta väitis, et suutis paati jälgida kuue miili kaugusele, ehkki kumera Maa puhul pidanuks paat horisondi taha kaduma.
Teise katse puhul paigutas ta kanali äärde iga miili tähistamiseks viie jala kõrguste varrastega lipud ning jälgis neid teleskoobist, mis oli samuti täpselt viie jala kõrgusel. Ta väitis, et iga lipp kanali ääres paistis olevat samal kõrgusel, mis tõestab taas, et Maa on lame.
Rowbotham kõneles oma katse tulemustest mitukümmend aastat, ilma et need leidnuks erilist tähelepanu, kuni teine lamedasse Maasse uskuja John Hampden pani välja 500 naelsterlingit (tollal väga suur summa) sellele, kes suudaks veenvalt tõestada maakera ümarust.
Alfred Russell Wallace võttis väljakutse vastu. Sa ei pruugi seda nime küll kuulnud olla, kuid tegu oli hiilgava teadlasega, kes leiutas evolutsiooniteooria samal ajal kui Charles Darwin. Ta ongi tuntud just selle, mitte aga tolles õnnetus kihlveos osalemise poolest. Õnnetu oli see selles mõttes, et ta nii võitis kui kaotas.
Wallace’i demonstratsioon leidis aset tolsamal kuuemiilisel Bedfordi jõe lõigul. Tema pani selle äärde püsti kolm kolmeteistkümne jala (umbes nelja meetri) kõrgust teivast, ühe kanali kummassegi otsa ja ühe keskele. Ta väitis, et kui neid kolme teivast teleskoobist vaadelda, siis keskmine on teistest umbes viie jala (pooleteise meetri) jagu kõrgemal, kuna need kolm teivast järgivad maapinna kurvatuuri. Tal oli õigus ja ta võitis kihlveo, kuid Hampden mustas ja isegi ähvardas teda veel mitu järgnevat aastat. Nii et kihlveo võitmine muutis ta elu õnnetumaks.