Lockheed Martini kosmoselaev Orion annab lootust taas kuule jõudmiseks

 (33)
Lockheed Martini kosmoselaev Orion
Lockheed Martini kosmoselaev Orion

Tehnoloogiaettevõte Lockheed Martin tutvustas hiljuti esimest Orioni tooteperekonda kuuluvat kosmoselaeva. Sõidukiga kaasneb ka simulatsioonikeskus, mis rajati eelkõige eesmärgiga kosmoselaeva enne kosmosesse läkitamist Maa pinnal testida. Neil, kellele valmistas pettumuse NASA otsus loobuda uue Orioni tüüpi kosmosekapsli läkitamisest Kuule, on põhjust selle uue arengu üle rõõmustada.

Ehkki Orion on väljanägemiselt suhteliselt sarnane Apollo-ajastu kapslitele, on see märksa suurem ning võib mahutada neli kuni kuus astronauti. Samuti hõlmab Orion tehnoloogia kõige kaasaegsemaid edusamme. Aparaadi elektrooniliste kuvaritega varustatud juhtimiskabiin on Boeing 787 konstruktsioonile üsna sarnane. Mis kõige tähtsam — Orioni jäätmete taaskäitlemise süsteem on enneolematult moodne.

Colorado osariiki Liddletoni linna on Lockheed Martin rajanud hiiglasuure kosmoseoperatsioonide matkimise keskuse SOSC, kus antud kosmoseaparaadi tõhusust enne selle rakendamist astronautide kosmosessesaatmiseks hoolega proovile pannakse.

Seda, kuidas Orion kosmoses valitsevaid äärmuslikke tingimusi talub, mõõdetakse jada nõudlike eksperimentidega, mistõttu Lockheed Martini tehnikud on ühte matkimiskeskuse tohututest saalidest üles riputanud rahvusvahelise kosmosejaama ISS mudeli, millega robotpõkkumist Orioni elusuuruses makettidega harjutada saab. Samuti võimaldab simulatsioonikeskus läbi proovida asteroididele maandumise stsenaariumeid.

Orioni esimene mehitatud katselend on kavandatud aastasse 2016; esimene Orioni kapsel peaks orbiidile jõudma aastal 2014.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.