"Linnugripi" pandeemiaks võib piisata viiest mutatsioonist

 (8)
"Linnugripi" pandeemiaks võib piisata viiest mutatsioonist
Reuters/Scanpix

Reedel ilmus viimaks ajakirjas Science hollandi viroloogi Ron Fouchier'i töörühma kauaoodatud uurimus, mille kohaselt võis nn linnugripi viirus H5N1 suuta õhu kaudu tuhkrult-tuhkrule levida kõigest viie mutatsiooni järel, lisades kindlust juba mai alguses ilmunud Yoshihiro Kawaoka töörühma uurimuse järeldustele.

Linnugripi viirus H5N1 on inimestele äärmiselt surmav. Juuni alguseks oli Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel registreeritud 606 nakatumisjuhust lõppenud surmaga 357, kirjutab ERR Teadus.

Kuigi arvatakse, et tegelikult on suremusprotsent väiksem, kuna kõiki, tõenäolisemalt kergemaid nakatumisjuhte ei registreerita, pole see kindel. Pea kõikidel vastava diagnoosiga haiglasse sattunud patsientidel on haigusekulg olnud äärmiselt äge. Seni on kõikidel juhtudel viirus levinud linnult inimesele, mitte inimeselt-inimesele, mis algataks tõenäoliselt pandeemia.

Eelmise aasta detsembris teatasid Kawaoka ja Fouchier teineteisest sõltumatult, et viirus võib vastava võimekuse omandamisest olla vaid mõne mutatsiooni kaugusel. Wisconsin-Madison'i ülikoolis resideeriva Kawaoka töörühm ristas selleks H5N1 viiruse 2009. aastal väikese pandeemia tekitanud H1N1 gripiviirusega.

Imetajalt-imetajale levimiseks vajaliku HA-proteiini variandi tootmiseks oli vajalik kaks mutatsiooni ning elujõulise viirusetüve loomiseks veel kaks. Fouchier Rotterdami Erasmuse Meditsiinikeskusest valis teise, veidi loomulikuma tee.

Seotud lood:

Esmalt kutsus ta koos kolleegidega viiruse geenipagasis esile kolm mutatsiooni, mis oleks pidanud selle levikut imetajalt-imetajale hõlbustama.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.