Lihtne seletus nr 2: Mis on Higgsi boson?

 (102)
Lihtne seletus nr 2: Mis on Higgsi boson?
AFP/Scanpix

“Kas poleks aeg korraldada võistlus, et leida lihtne ja arusaadav seletus Higgsi bosonile? Auhinnaraha võiks olla 10 000 või 100 000 eurot?” küsis Novaatori ajakirjanik Euroopa tuumauuringute keskuse CERNi peadirektori Rolf-Dieter Heueri pressikonverentsil Dublinis Euroopa teadusfestivalil ESOF.

“Miks mitte, kui te seda teeksite!” vastas Heuer. Päev hiljem peaettekandega esinenud Heuer pakkus ühe variandi, kuidas maailma kõige kallima teaduseksperimendi abil CERNis otsitud Higgsi bosonit kirjeldada.

Osakestefüüsika standardmudeli kohaselt on olemas Higgsi väli, mis annab osakestele massi.

“Kujutage ette pressiüritust. Tuba on täis ajakirjanikke. Nad ei suhtle omavahel, mõju ei ole,” alustas Heuer Higgsi välja selgitamist. “Ma tahan minna ruumi ühest otsast teise, kus pakutakse sööki-jooki. Kuivõrd ajakirjanikud mind ei tea, siis ma saan sealt hõlpsalt läbi. Valguse kiirusel nagu footon.”

Kuid siis astub tuppa Albert Einstein. Silmapilkselt tuntakse ta ära, kohe hakkavad ajakirjanikud tema poole tunglema, et midagi küsida. Einstein ei saa enam edasi liikuda, sest ajakirjanikud on puntras tema ümber ning tal pole mingit võimalust jõuda lauani, kus pakutakse sööki-jooki.

“Mida tuntum inimene sinna ruumi astub, seda rohkem ajakirjanikud temaga suhelda püüavad. Seda suurem on tema mass,” ütles Heuer.

Kuid kuidas selgitada Higgsi bosonit?

Loe edasi Novaatorist!