Lihavõttesaare mullast leitud kemikaal võib osutuda „elueliksiiriks“!

 (21)
Päikesevarjutus Lihavõttesaarel
Päikesevarjutus LihavõttesaarelAFP/Scanpix

Teadlased on avastanud aine, mis nende hinnangul võib pöörata enneaegse vananemise mõjusid ning isegi pikendada normaalset eluiga enam kui kümnendi võrra. Kemikaal rapamütsiin, mille meedia juba „igavese nooruse ravimiks“ ristinud on, valmistati Maa ühe eraldatuma paiga, Tšiili rannikust enam kui 3500 km kaugusele jääva Lihavõttesaare pinnasest leitud aine baasil.

Ainet on katsetatud vararaugastuse e Hutchinson-Gilfordi progeeriasündoormi põdenud lastel. Tolle haruldase haiguse näol on tegemist talitlushäirega, mis põhjustab ülikiiret vananemist; patsiendid surevad „vanadusse“ u 12 eluaastal, vahendab The Daily Telegraph.

Progeeria põhjustab ohtlikku protsessi, milles progeriiniks nimetatav valk ladestub keha kõigisse rakkudesse ja tingib nende ohjeldamatu iganemise. Teadlaste katses puhastas rapamütsiin progeriinsed rakud haigusest ja moonetest, jättes samas terved rakud alles.

Teadlaste töörühm, kelle sekka kuuluvad ka mainekas USA geeniteadlane Francis Collins ja mitmed Harvardi meditsiiniteaduskonna eksperdid, peaks pärast seda, kui seosed progeeria ja normaalse vananemisprotsessi vahel selgemaks saavad, hakkama uurima, kuidas ainet võiks pruukida laialdasemalt.

Juba praegu rakendatakse rapamütsiini immuunsüsteemi talitluse pärssimiseks pärast elundisiirdamisi.

Üks töö kaasautoreid Dimitri Krainic kommenteeris: „Tolle 'prügikoristussüsteemi' käivitamine isegi väikestes mastaapides muudaks meie rakke ja elundeid tervemaks ja kestvamaks.“

Seotud lood:

Tööd kajastas ajakiri Science Translational Medicine.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.