Lahtimurduvad jäämäed aitavad meil üleilmse soojenemisega võidelda

 (15)
This handout photo released by the Sea Shepherd Society on December 16, 2009 and taken on December 14 shows the Japanese harpoon ship Shonan Maru No 2 (C) beyond an iceberg in the seas off Antarctica. Militant anti-whaling activists said they were dodging
AFP/Scanpix

Jäätunud mandri Antarktise igijää sulamist uurivad teadlased jõudsid järelduseni, et jäämäed on osutunud inimkonna abilisteks võitluses üleilmse kliima soojenemisega. Jää sulamist jälgiti aastatel 2007-2009.

Oma uurimustöö tulemused avaldasid teadlased mitmes kokkuvõtvas artiklis ajakirjas Deep Sea Research Part II. Lühikokkuvõtte avaldas ka netiajakiri Science News.

Spetsialistid selgitasid välja, et jäämägede sulamist saadab suure koguse raua eraldumine ookeani, mis stimuleerib mikroskoopiliste organismide kasvu, mis on omakorda toiduks lõviosale suurematest olenditest.

Selleks, et kasvada ammutavad elusorganismid (täpsemalt mikroskoopilised taimed) ookeaniveest süsinikku, mis on vees süsihappegaasina (CO2).

Elutegevuse käigus eraldavad need elusolendid osa kogunenud süsinikust ekskrementide näol, mis laskuvad mere põhja ja matavad sel moel „üleliigse" süsiniku ning ei anna talle võimalust muutuda kasvuhooneefekti tekitavaks süsihappegaasiks.

Analoogiline ladestumise protsess toimub kui elusorganismid surevad ja nende kehad vajuvad ookeanisügavustesse, neis sisalduv süsinik aga kaob.

Teadlased ei oska veel täpselt kindlaks määrata  kui suure osa süsiniku ladestamise eest mere toiduahela aluseks olevad mikroskoopilised olendid ja taimed (fütoplankton) „vastutavad".

Hiljuti andis teine teadlaste kollektiiv jäämägede panusele üldisesse maailmamere taseme tõusu oma hinnangu - veetase tõuseb sulava jää tõttu 0,3 millimeetrit.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.