Läbipaistev kõlar sobib ka Griegi kuulamiseks

 (5)
Läbipaistev kõlar sobib ka Griegi kuulamiseks
Christoph Keplinger/Jeong-Yun Sun/Harvardi ülikool

Harvardi ülikooli teadlased on loonud venitatava peaaegu täielikult läbipaistva elektrivoolu toimel vibreeriva membraani, mida saaks edasise arendustöö tulemusena kasutada näiteks telefonide ja sülearvutite ekraanidele kinnitatava kõlarina või akende mürakindlaks muutmiseks.

Inimkond on elektri- ja soojusenergiat mehaaniliseks tööks muutvaid seadmeid kasutanud juba sajandeid. Järjest enam on aga üritatud hakata matkima looduse enda loomingut. Nii on loodud tehislihaseid, mille võimekus pakub konkurentsi bioloogilisele lihaskoele, vahendavad ERR teadusuudised.

Lihtsamad lahendused sarnanevad võileivale. Kahe elektrijuhi vahele on surutud kergesti kuju muutev elektrit mittejuhtiv materjal. Võileivale elektrit andes reastuvad positiivsed ja negatiivsed laengud kummalegi poole elastomeeri ja hakkavad seda kokku suruma. Voolu sisse- ja väljatulitamise teel saab seega esile kutsuda täpselt kontrollitavaid kasulikke võnkeid.

Mõningates rakendustes oleks kasulik, kui taoline dielektriline elastomeerist aktuaator (DEA) läbipaistev oleks. Seni parimad lahendused suudavad läbi lasta umbes 95% sellele langevast valgusest.

Loe edasi ERR teadusuudistest