Kuulus Marsi nägu osutus kõigest illusiooniks

 (35)
Kuulus Marsi nägu osutus kõigest illusiooniks
Foto: NASA---

1976. aastal tehti üks kosmoseajaloo kurikuulsamaid fotosid. Kosmosesondi Viking pardalt Marsi Cydonia piirkonnast tehtud fotol paistis selgelt inimese nägu meenutav kiviformatsioon.

Paljud pidasid seda kindlaks tõendiks, et Marsil on elanud intelligentsed olendid. Foto autori NASA arvates olid sellised järeldused siiski liiga rutakad, sest nägu meenutav varjudemäng võib tekkida ka täiesti suvaliselt paiknevate looduslike pinnavormide ja sobivalt kõrguselt langenud valguse koosmõjul, vahendab Novaator PhysOrgi uudist.

Vandenõuteoreetikuid see mõistagi ei veennud ning NASAt hakati süüdistama olulise teema kinnimätsimises. Ka eesti keelde on tõlgitud antud teemat käsitlev mahukas raamat „Marsi müsteerium”.

Foto tegemise ajast on tehnoloogia tohutult arenenud ning nüüd on meie käsutuses palju parema lahutuse ning teistsuguste valgustingimustega ülesvõtted. Ligi kümne aasta eest avaldati uued fotod, millelt nägu on võimalik näha vaid hea kujutlusvõime korral.

Nüüd on NASA avaldanud foto, mis on võetud Mars Reconnaissance Orbiteri pardalt. Nägu on täiesti kadunud, selle asemel on vaid igati looduslikuna näivad kivised pinnavormid.