Kuressaare haigla väidab, et positiivse koroonatesti definitsioon on muutunud

 (179)
Lisatud terviseameti kommentaar
Poola Nivea heldekäelise annetuse üle tuntakse Kuressaare haiglas head meelt.
Poola Nivea heldekäelise annetuse üle tuntakse Kuressaare haiglas head meelt.Foto: Irina Mägi

Kuressaare haigla väitel on alates 31. oktoobrist muudetud positiivse koroonatesti definitsiooni ja seda lihtsustumise suunas. Terviseameti hinnangul midagi uut aga juhtunud pole.

„Vastavalt tootja juhistele loeti varem positiivseks PCR prooviks, kui positiivse vastuse andsid kolm geeni. Alates 31. oktoobrist on meil tootja poolt kasutusel niisugune komplekt, kus positiivseks vastuseks on piisab sellest, kui positiivse vastuse annab kõigest üks geen," väidab haigla.

Lihtsamalt öeldes tähendab see haigla teatel, et positiivset koroonaviiruse proovi on nüüd lihtsam saada kui eelmise komplektiga.

Kuressaare haigla kasutab COVID-19 tuvastamiseks tootja komplekti AllplexTM 2019-nCoV Assay, kus tsüklite arv on 40 ja määratakse kolm SARS-COV-2 geeni: E, RdRP ja N.

Kuressaare haiglal on võime teha koroonaviiruse SARS-CoV-2 RNA diagnostikat PCR meetodil.

Haigla küll kustutas oma teate pärast Forte artikli avaldamist:

COVID-19 PCR positiivse proovi definitsioon on muutunud ❗️ Vastavalt tootja juhistele loeti varem positiivseks PCR...

Posted by Kuressaare Haigla SA on Reede, 13. november 2020

Ent enne kustutamist nägi see välja selline:

Kuvatõmmis

Terviseameti nakkushaiguste labori laborispetsialist Maarja Toots ütles Kuressaare haigla sotsiaalmeediapostitust kommenteerides, et tegelikult kasutatakse enamiku haigustekitajate määramiseks vaid ühte geeni.

„Kuna SARS-CoV-2 on veel nii uus ning pandeemiline - ja nagu iga uue ja võõra asja puhul, ollakse eriti ettevaatlikud -, kasutatakse hetkel valdavalt mitme geeni kombinatsiooni. See aitab hoida ära valenegatiivseid tulemusi, mis võiksid tekkida viiruse genoomi muteerumisest just selles alas, millele meie analüüs on üles ehitatud,“ rääkis Toots.

Enamiku komplektide puhul võib Tootsi sõnul näha, et mõni geen annab paremat signaali, mõni palju nõrgemat. See on oluline just nende proovide puhul, kus viiruse RNA hulk on väike.

„Selliste proovide korral - ja ka laboris lahjendatud positiivsete proovide puhul - saamegi positiivse signaali ühe-kahe tugevama geeniga, aga negatiivse signaali geeniga, mille tulemus ongi alati nõrgem. Sellised proovid vaadatakse laborites omakorda ükshaaval üle ja tavaliselt korratakse,“ lisas Maarja Toots.

Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae on Fortele öelnud, et igal laboril on kasutuses oma testkomplekt ja selle valik oleneb sellest, millised seadmed on laboris.

„Terviseameti laboris on avatud platvormiga Real-time seade ja saame valida paljude seast, kuid oleme valideerinud in-house meetodi, mis WHO veebilehel tähistatud kui „Charité, Germany RdRP, E, N", mille jaoks ostame erinevad reaktiivid ja praimerid eri tootjatelt ja tarnijatelt," rääkis Rae.

Haiglate laborid on vabad oma valikuid ise tegema, see ei ole riiklikult reguleeritud.

Ootame Synlabi ja terviseameti värskemat kommentaari Kuressaare haigla seisukohale

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!