Kuidas Superkuu mõjutab elu Maal?

 (24)
Kuidas Superkuu mõjutab elu Maal?
Foto: Andres Putting

5. mai õhtul ja 6. mai hommikul saime imetleda aasta kõige suuremat täiskuud, sest täiskuu langes kokku Kuu perigeega – Maale kõige lähemal asetsemisega. Viimati toimus selline sündmus 2011. a märtsis.

Kui Kuu perigee (Maale kõige lähemal asetsemine) langeb kokku täiskuuga, saamegi näha eriti suurt ja eredat nn superkuud. Astronoomias nimetatakse seda ka perigee-süsüügiaks.

Kuu gravitatsioon mõjutab tavatingimustel ka elu Maal. See põhjustab ookeaniloodeid (tõusu ja mõõna); lisaks väikeseid, aga mõõdetavaid maaloodeid.

Nii vee- kui maalooded on enim märgatavad täis- ja noorkuu ajal, kui Päike ja Kuu paigutuvad Maa samale küljele või vastaskülgedele.

Eriti tugevad looded toovad vähemalt teoreetiliselt vahel kaasa ka maavärinaid. Nende tekkimise tõenäosus on siiski imepisike: täis- ja noorkuu suurendavad tektoonilist aktiivsust vähem kui 1 protsendi võrra.

Arvukad senised uuringud pole kinnitanud, et Superkuu gravitatsioonil on märkimisväärseid lisamõjusid. Mõjud jäävad teadlaste hinnangul kusagile ümmarguse nulli ja "nii väikesed, et neid ei märka" vahele.

Teisisõnu, looded muutuvad Superkuu ajal tugevamaks, aga maavärinaid ja looduslikke katastroofe ei maksa karta.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!