Kuidas inimkond planeedi nägu muudab? Vaade kosmosest näitab Maad harjumatult haprana

 (39)
Kuidas inimkond planeedi nägu muudab? Vaade kosmosest näitab Maad harjumatult haprana
Foto: climate.nasa.gov/sof

Rahvusvahelise Maa Nädalaga seoses püüavad avalikkuse tähelepanu kaks provokatiivset võimalust meie koduplaneedil toimuvate pikaajaliste muutuste seiramiseks oma silmaga.

Nii NASA veebileht kui HarperCollinsi tarkvararakendus võimaldavad kuvada kõrvuti satelliitülesvõtteid piirkondadest, kus on viimase 30 aasta või pikema aja jooksul toimunud drastilised muutused, vahendab Scientific American.

Pildikogude peamiseks eesmärgiks on näidata, kuidas ja millises ulatuses inimtegevus planeedi pinda muudab.

NASA on veebilehele State of Flux koondanud 160 võrdlevat fotot. Hea eraldusteravusega pildid on rühmitatud kategooriatesse nagu "inimtegevuse mõju" ja "linnad", "jääkate" ja "maakate", aga ka "äärmuslikud looduskatastroofid" nagu ulatuslikud metsapõlengud, üleujutused ja tsunamid. Pilte on lubatud tasuta alla laadida ja kasutada.

Teine võimalus Maad suurtest kõrgustest vaadelda on Apple'i seadmetele mõeldud tarkvararakendus Fragile Earth, mis keskendub rohkem sellele, kuidas kliimamuutus, loodusõnnetused ja inimtegevus keskkonda mõjutanud on. Ka rakenduse liides on korrastatud temaatilistesse kategooriatesse nagu "inimtegevuse mõju", "soojenev maailm" ning "kõrbed ja põuad".

Rakenduse Fragile Earth (Habras Maa) eesmärgiks on jätta inimestele võimalikult jõuline mulje sellest, kui drastiliselt me oma ümbritsevat keskkonda muudame.

iPadi tahvelraalile ja iPhone'i nutitelefonile mõeldud rakendus pakub haaravat liidest, võimaldades võrdlevaid fotosid sõrmega ekraanil edasi-tagasi libistada. Kujutisi selgitavat teksti, pildistamise kuupäeva ja muudatuste põhjuseid saab kuvale ülestada ja alt üles kerima panna.

Maa Nädalaga seoses on HarperCollins kuni 29. aprillini langetanud rakenduse hinna 0,99 dollarile; muidu maksab Fragile Earth 2,99 dollarit.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.