Kuidas edeneb koroonavaktsiini loomine? Üllatavalt hästi

 (118)
Tavaliselt jõuab vaktsiin turule 10-15 aastaga
Kuidas edeneb koroonavaktsiini loomine? Üllatavalt hästi
Illustratiivne pilt koroonavaktsiini loomisest laboris (foto: ZUMAPRESS.com / Scanpix)

Teadlased ja ravimitöösturid ei maga: uue koroonaviiruse vaktsiine on töös juba 70.

Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) kuulutab, et maailma eri paigus on uue koroonaviiruse vaktsiine arendamisel juba ümmarguselt 70. Neist kolme testitakse isegi juba inimeste peal.

Kliinilise protsessi osas seni kõige kaugemale jõudnud on Hiinas asuvate Pekingi biotehnoloogiainstituudi ja Hongkongi firma CanSino Biologics vaktsiin, millele järgnevad USA firmade Moderna ja Inovio variandid.

Vaktsiini laialt kättesaadavaks muutmine võtab muidugi aega, sest eeldab pikki põhjalikke teste, aga arendamiskiiruselt püstitatakse hetkel selles vallas rekordeid. Tavaliselt kulub vaktsiini turulejõudmiseks 10-15 aastat.

Uudiste koostamise hetkel läheneb teadaolevate koroonaviiruse-kandjate arv maailmas kahele miljonile (täpsemalt 1 930 975), iga päev lisandub kümneid tuhandeid uusi positiivseid juhtumeid ja surnuid on 120 074. Paranenud on 453 716.

Eestis on 1373 teadaolevat nakatatut ja 31 selle tagajärjel surnut.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!